Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koruya El Koyamadılar Tahribat Yapıyorlar!

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Atatürk'ün öğretmenlere hediye ettiği Validebağ Korusu'nda sorunlar bitmiyor. Üsküdar Belediye Başkanlığı koruyu almak için uğraşmış, eğtim emekçilerinin mücadelesi sonucu geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Birgün Gazetesistanbul'un Üsküdar ilçesinde Atatürk'ün öğretmenlere hediye ettiği Validebağ Korusu'nda sorunlar bitmiyor. Üsküdar Belediye Başkanlığı koruyu almak için uğraşmış, eğtim emekçilerinin mücadelesi sonucu geri adım atmak zorunda kalmıştı. Koruya el koyamayan belediye, şimdi de tahribata başladı. Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu adına koruda basın açıklaması yapan Özlük Hukuk Sekreteri Rıza Zeyrek, Validebağ Öğretmenler Korusunun, Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey tarafından öğretmenlere hediye edildiğini hatırlattı.

Yol bahanesiyle işgal
Validebağ Korusu'nun bugüne kadar çeşitli nedenlerle arazisinin küçültüldüğünü ve tahribata uğradığını anlatan Zeyrek, verilen mücadeleler sonucunda korunun sit alanı ilan edildiğini, içindeki yapıların da Anıtlar Yüksek Kurulunun denetimine geçtiğini söyledi.

Oluşan kamuoyu sonucunda mücadelelerine Validebağ Gönüllüleri ile çevrecilerin de katıldığını ifade eden Zeyrek, "Üsküdar Belediye Başkanı kamuoyunun koruya ilgisinin azaldığını düşünerek, koruda 6 metre eninde ve 10 metre uzunluğunda yol açma girişiminde bulundu. Buna gerekçe olarak da Erzurum Site-si'nin ve Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin atık sularının drenajının yapılmasını bahane gösterdi" dedi.

Ağaçlar zarar gördü
Koruda bu amaçla yapılan hafriyat çalışmasının tahribata neden olduğunu, doğal yaşama zarar verdiğini söyleyen Zeyrek, "Tam bir doğa tahribatı ve yol Erzurum Sitesine kadar uzatılmak isteniyor" diye konuştu. Zeyrek, yetkililerden, hafriyatın korudan geçirilmesinin engellenmesi, dökülen molozların kaldırılması, kırılan ağaçların ilgili şirket tarafından yeniden düzenlenmesini istedi. Korunun "temizlik ve bakım" amacıyla 10 yıllığına

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Üsküdar Belediyesine devri için protokol yapıldığını ve bu protokole karşı yargı yoluna başvurduklarını kaydeden Zeyrek, "Devirİe ilgili mahkeme kararı sonuçlanana kadar hiçbir işlemin yapılmamasını istiyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruya-el-koyamadilar-tahribat-yapiyorlar_53747.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!