Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koylar Turizme Açılacak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, turizm girdilerinde 10 yıl içinde 50 milyar dolarlık hedefe ulaşmak amacıyla koyları turizme açacaklarını açıkladı.

Hürriyetevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, turizm girdilerinde 10 yıl içinde 50 milyar dolarlık hedefe ulaşmak amacıyla koyları turizme açacaklarını açıkladı. Bakan Pepe, Marmaris Havaalanı’nın da en kısa zamanda, yap- işlet- devret modeliyle yapılacağını belirtti.

Bakan Pepe, başta cennet Göcek koyları olmak üzere Bozburun Yarımadası, Bodrum ve Marmaris çevresi için yeni bir plan ve program hazırladıklarını anlattı. Bölgeyi deniz, hava ve karadan defalarca gezdiğini, tüm saptamaları yaptıklarını belirten Pepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kendi bakanlığının birlikte çalıştığını söyledi. Pepe, ‘Ülkenin turizm girdisini 10 yıl içinde 50 milyar dolar olarak belirledik. Amacımız boş duran, turizm değeri büyük olan yerlerimizi, eli kolu uzun insanların, izinsiz ve korsan olarak çalıştırmaması. Buraları koruma ve kullanma dengesi içinde para kazanır konuma getireceğiz. Plan ve programımızı yaptık. Hiçbir şekilde ne görüntü kirliliği olacak ne de bu tür yerler amaç dışında kullanılabilecek’ dedi. Göcek’te Etibank’tan 121 bin, TİGEM’den de 20 bin metrekarelik araziyle çevrili iki koyu devralıp ihale yoluyla kiraya verdiklerini hatırlatan Pepe, ‘Buraları amaç dışında kullanılıyordu. Şimdi koruma ve kullanma dengesi içinde turizme hizmet verecek. Buraları kontrol etmekte zorlandığımız, istenmeyen giriş ve çıkışların yapıldığı alanlar haline gelmişti. Ekonomiye kazandırmak için bazı şeyler yapmak zorunda olduğumuzu hissettik. Üzerindeki binaların izdüşümü dışında binaların yapılmasına izin vermeden ihaleye çıkardık. Herkes çok iyi bilmeli ki buralarda yeni yapıya ve herhangi bir yoğunluk artışına müsaade etmemiz mümkün değil. İlave bina da yapamazlar’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylar-turizme-acilacak_32643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!