Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Koza Han’ın Giriş Kapısı Önüne Yapılan İnşaat Yargıya Taşındı

Koza Han’ın Giriş Kapısı Önüne Yapılan İnşaat Yargıya Taşındı

Zaman Gazetesi
Koza Han’ın Giriş Kapısı Önüne Yapılan İnşaat Yargıya Taşındı

ursa'nın en önemli turizm merkezlerinden tarihî Koza Han'ın giriş kapısı önünde yapılan inşaat, görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Tarihî değerlerin ortaya çıkarılması için kamulaştırmalar yapan Osmangazi Belediyesi, Kapalı Çarşı'dan bir kuyumcunun yaptırdığı inşaat konusunda çaresiz kalırken, başta Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) olmak üzere çeşitli kurumlar inşaatı yargıya taşıdı.

Bursa'nın en temel simgelerinden olan ve ferah mekanlarıyla yerli ve yabancı turistlerin dinlendiği Koza Han'ın taç kapısı karşısındaki inşaat tartışma oluşturdu. Osmangazi Belediyesi, bir yandan Kapalı Çarşı etrafında kamulaştırma yaparak çarşının tüm bölümleri ile gün yüzüne çıkarılması için mücadele ederken, çarşıda çalışan bir kuyumcunun Koza Han önüne bina dikmesi ortalığı karıştırdı. İnşaatı yapan kuyumcu ile projenin yapımcıları ve yapı denetim şirketi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Projenin mimarı ANAP İl Başkanı Orhan Efe, polisteki ifadesinde, “Kuyumcu Celal Gülayan'ın sahibi olduğu taşınmazla ilgili olarak kontrolörlüğü üstlendiğim yapıda, benim il dışında olduğum bir zamanda ve benim bilgim dışında hafriyat yapıldığını gördüm, derhal bu kazılan bölümü kapatarak gereğini yaptım. Bu yapılan inşaatta kesinlikle bodrum yoktur.” diye konuştu. Celal Gülayan'ın ise, suçlamayı reddederek her şeyi usulüne göre yaptığını söylediği belirtildi.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Atilla Balcı, binanın Garanti Bankası'ndayken de 4 bağımsız bölümünün birleştirilmesi nedeniyle dava açıldığını ve dönemin banka müdiresinin bu yüzden ceza aldığını, ancak CMUK Yasası gereği cezanın ertelendiğini bildirdi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bursa Şube Başkanı Hasan Erdem de bölgenin gereksiz yapılardan arındırılmasının doğru olacağını belirterek şunları söyledi: “BTSO binası ve diğer binalar, takas yoluyla yıkılarak o bölge açıldı. Tabii bu yeterli değil. Bursa'da Osmanlı ve Selçuklular döneminden ticari hayatı günümüze taşıyan nostaljik hanlar var. Turizmciler olarak bu hanların etrafındaki kaçak yapılaşmaların, barakaların kaldırılmasını istiyoruz. Burada bulunan işyeri sahiplerinin de hakları gasp edilmeden kamulaştırmalar yapılarak tarihe kazandırılabilir.”

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ise, belediyenin önceliğinin tarihî mirası ayağı kaldırmak olduğunu, şu anda o bölgede kamulaştırmaya ayıracak bütçelerinin bulunmadığını ifade etti. Altepe şöyle konuştu: “Bu bina normal bir işyeri. Çarşıdaki diğer işyerleri gibi normal imar hakkı olan bir parsel. Koruma bölgesinde olduğu için Anıtlar Kurulu'nun izni aranıyor. Kendi imar hakkıyla yapılmış. Söz konusu binanın kamulaştırması yetmez. Çarşıdaki tüm işyerlerini sıradan kamulaştırmak gerekiyor. Buna da bütçemiz yetmez.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/koza-hanin-giris-kapisi-onune-yapilan-insaat-yargiya-tasindi_40402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!