Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Koza Kendine Yeni Yer Arıyor

KOZA Altın A.Ş. Bergama’daki yerini genişletmek için harekete geçti. Şirket yeni yeri için halk toplantısı yapacak.

Evrensel Gazetesi/Özer AKDEMİR
Koza Kendine Yeni Yer Arıyor

ge Bölgesi’nde; KOZA Altın A.Ş, Bergama’daki altın madenini genişletmek için kolları sıvadı. Şirket, Bergama’nın 18 km batısında bulunan tamamı ormanlık 88.2 hektarlık alanda altın madeni işletmesi açmak için gerekli olan yasal prosedürü tamamlamaya çalışıyor. Dikili’de yerel bir gazeteye ilan veren KOZA Altın, Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereği Dikili’nin Çağlan köyü kahvesinde “halkın katıldığı toplantı” düzenleneceğini açıkladı. Şirketin, bu toplantıda halkı ikna için sunmayı planladığı rapora göre, tamamı ormanlık arazi olan maden sahasının mülkiyeti ve ağaç kesimi için gerekli izinlerin henüz alınmadığı dikkat çekiyor.

Halk ikna toplantıları
Bergama’nın ardından Havran Küçükdere, Eskişehir Kaymaz ve Gümüşhane-Mastra’da altın madeni işletmek için gerekli çalışmaların son aşamasına gelen şirket genişlemek için Dikili’nin Çağlan köyü civarında yeni bir altın madeni ocağı açıyor. Şirket bu konuda yasal prosedür gereği Çağlan köyünde 28 Kasım günü bir halk toplantısı gerçekleştireceğini duyurdu. KOZA Altın, 29 Kasım Çarşamba günü de Yerli Tahtacı ve Kozak köylerinde toplantılar yapacak. Ayrıca 1 Aralık’ta Çevre ve Orman Bakanlığı’nda “Bakanlık bilgilendirme ve kapsam belirleme toplantısı” gerçekleştirmeyi planlıyor.
Yeni Bergamalar yaratılıyor

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı, yaptığı açıklamada yeni Bergama’lar yaratılmak istendiğine dikkat çekerek, Dikili Çağlan köyünde yapılacak olan toplantıya Bergama, Dikili ve İzmirlileri katılmaya çağırdı.

Tanıtım raporunun ortaya koyduğu gerçekler
KOZA Altın Şirketi’nin Dikili Çağlan köyü yakınlarında açmak istediği altın madeni ile ilgili proje tanıtım raporunu Nakza Mühendislik adlı merkezi Ankara’da bulunan bir firma hazırladı. Şirket tarafından köylerde sunulacak olan Ekim 2006 tarihini taşıyan raporda verilen bilgilere göre, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden 2004 yılında alınan işletme ruhsatı 1292.5 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu alanın 235 hektarlık kısmı için işletme ruhsatı geçerli ve rapora göre 88.2 hektarlık alana altın madeni işletmeciği yapılacak. Üretimin, cevherin tespit edildiği 13.5 hektarlık alanda yapılacağı kaydedilirken kalan kısmın ise pasa döküm alanı, servis yolları, şantiye binaları ve bitkisel toprak depolama alanı olarak kullanılacağı belirtiliyor. Maden cevherinin kamyonlarla Ovacık Altın Madeni’ne taşınması planlanıyor.

Rapora göre tamamı ormanlık alan olan maden sahası ile ilgili mülkiyet işlemlerinin ve ağaç kesimi için Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin henüz alınmamış olduğu dikkat çekiyor. Henüz izinleri dahi tamamlanmamış ormanlık bir alanda madencilik yapmak için proje üretilmesi ve ÇED sürecinin başlatılması özellikle dikkat çekiyor. Raporda “mümkün olduğunca ağaçlar korunmaya çalışılacaktır” gibi muğlak ifadeler yeralıyor. Yılda 2. 300.000 ton malzemenin çıkarılacağı ve Ovacık Altın Madeni’ne taşınacağı sahada 45 işçinin çalışacağı belirtiliyor. Raporda, toplam 4.672.305 m3 malzemenin çıkarılacağı dillendirilen madenin 4.49 yıllık bir ömrünün olduğu dille getirildi. Proje tanıtım raporunda verilen bir başka bilgi de dikkat çekici nitelikte. Türkiye’de tahminlere göre 575 ton altın rezervi bulunduğu ve bunun 225 tonunun çıkarma hazır hale getirildiği aktarılırken, altın madeni yanlılarının yıllardır söyledikleri “Türkiye’de 6.500 ton altın var” balonu, altın madencisi KOZA Altın tarafından hazırlatılan bir raporla da yalanlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koza-kendine-yeni-yer-ariyor_49790.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!