Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Sandras Dağı Tehlikede
BÖLÜM SPONSORU

'Kozmik İBB' Mercek Altında

Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muhammet Kaynar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2009 faaliyet raporunun şeffaf olmadığını belirtti ve halkı aldatmaya yönelik olduğunu söyledi. Kaynar, “İBB 2009 Faaliyet Raporu, yönetmelikte belirtilen şekil ve içerik şartlarına uygun hazırlanmamıştır. Yasal düzenlemelerin zorunlu kıldığı bir

BirGün Gazetesi
'Kozmik İBB' Mercek Altında

Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muhammet Kaynar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2009 faaliyet raporunun şeffaf olmadığını belirtti ve halkı aldatmaya yönelik olduğunu söyledi. Kaynar, “İBB 2009 Faaliyet Raporu 5393 sayılı Belediye Kanununa ve Faaliyet Raporlarının Hazırlanmasına Dair Yönetmelikte belirtilen şekil ve içerik şartlarına uygun hazırlanmamıştır. Yasal düzenlemelerin zorunlu kıldığı bir kısım bilgilerin verilmemesi sonucu, saydamlık, hesap verebilirlik ilkelerine ters düşülmüştür” dedi.

Kaynar yaptığı yazılı açıklamada, Büyükşehir Faaliyet Raporunda, 2009 Yılı Performans Programı’nda yer alan “Harcama Birimleri Performans Tablolarına” yer verilmediğini tespit ettiklerini ifade etti. Kaynar, “İdare Performans Tablosu üzerinde birçok değişiklik yapıldıktan sonra, sonuçları hoşa gitmeyen performans göstergeleri kaldırılıp, hoşa gidenler eklendikten sonra, yer verilmiştir. idare Performans Tablosunda, idarenin Performansını ortaya koyacak performans göstergelerinde alan ortalaması yüzde 85’in altına düşemeyecek şekilde ayarlama yapılarak performans göstergelerine yer verilmiştir” şeklinde konuştu.

BELEDİYENİN BORCU 21,5 KAT ARTTI

2009 Yılı Performans Programında yer verilen Harcama Birimleri Performans Tablosunda takip edilebilecek 100’ü aşkın performans hedefi/stratejik adıma ilişkin faaliyet raporunda tek bir satır bilgi verilmediğini kaydeden Kaynar, şu bilgileri verdi:

“Faaliyet Raporunda, mevzuatın öngördüğü ölçüde yeterli saydamlık, hesap verilebilirlik ilkeleriyle paralel mali bilgilere yer verilmemiştir. Son 5 yılda İBB’nin borcu (iştirakler ve bağlı kuruluşlar hariç olmak üzere) 21,5 kat arttığı halde Faaliyet Raporunda bu hususa ilişkin bilgi bulunmamaktadır. iBB’nin borç stokunu ancak denetim komisyonu aracılığıyla elde edilen bilançodan öğrenebiliyoruz.”

‘BİLGİLERİ GİZLEDİLER’

Kaynar, birçok bilginin kamuoyundan gizlendiğini tespit ettiklerini vurguladı. Kaynar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Faaliyet Raporunda hem kurumun borç bilgilerine hem de bağlı kuruluş (İSKİ, İETT vb.) ve iştiraklerin (İGDAŞ, İSPARK vb.) kurumların mali bilgilerine raporda zikredilen mevzuat gereği yer verilmesi gerekirken, bu bilgiler halkımızdan saklanmıştır. İBB Denetim Komisyonu Raporunda elde ettiğimiz bilgilere göre İBB’nin 2009 yılsonu itibariyle borcu İSKİ ve İETT dahil edildiğinde 8.992.070.918 TL’dir. İBB’nin mali tabloları incelendiğinde İBB’nin son üç yılda bütçesinin yüzde 25-35’i arasında borçlanma yaptığını ve önümüzdeki yıllarda da bu borçlanma politikasının devam edeceğini görüyoruz. Rakamlar, mevcut yönetiminin uygulamaları sonucu İBB’nin çok büyük bir mali krizle karşı karşıya kaldığını ve artık ne borçlarını, ne de yatırımlarını yönetemediğini göstermektedir.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kozmik-ibb-mercek-altinda_81872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!