Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krea Birinci Yılında

Merrill Lynch ile birlikte kurduğu gayrimenkul fonu ve imzaladığı 5 proje ile, KREA, kuruluşunun 1. yılında, Euromoney Liquid Real Estate Awards’da 2007 yılının en başarılı “Gayrimenkul Geliştirme Şirketi” ve “Fon Yöneticisi” seçildi.

yapi.com.tr
Krea Birinci Yılında

errill Lynch ile birlikte kurduğu gayrimenkul fonu ve imzaladığı 5 proje ile, KREA, kuruluşunun 1. yılında, Euromoney Liquid Real Estate Awards’da 2007 yılının en başarılı “Gayrimenkul Geliştirme Şirketi” ve “Fon Yöneticisi” seçildi.

Krea Gayrimenkul, Euromoney LQ Real Estate tarafından, 2007 yılının en başarılı “Gayrimenkul Geliştirme Şirketi” ve “Fon Yöneticisi” seçildi. Her yıl Euromoney dergisi tarafından düzenlenen bu ödül, bu yıl ilk kez Euromoney Liquid Real Estate olarak düzenleniyor.

25 Eylül’de Londra Four Seasons otelinde yapılacak törende ödülünü alacak olan Krea Gayrimenkul, 1. yılına pek çok başarı sığdırdı.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce, Krea Gayrimenkul ve Merrill Lynch GPI (Global Principal Investments) gayrimenkul geliştirme ve yatırımlarında ortak hareket etme kararı aldı. Alışveriş merkezleri, konut ve miks gayrimenkul projelerine yatırım yapmak üzere kurulan bu fonun yatırım kapasitesi yaklaşık 1.1 milyar dolar.

Fonun kuruluşu Ocak 2007’de tamamlandı ve kuruluşundan bugüne Krea öncülüğünde 5 projeye imza atıldı. İmzalanan bu 5 projenin toplam maliyeti yaklaşık 650 milyon ABD doları. Yaklaşık 600.000 m2lik inşaat alanına sahip bu projerlerden üçü İstanbul dışında. 5 projeden 4’ü alışveriş merkezi olup, toplam kiralanabilir alanı yaklaşık 190.000 m2.

· Bosphorus Gayrimenkul Fonu’nun ilk yatırımı Eskişehir Neo Alışveriş Merkezinin %100 hissesinin satın alımı oldu. Nisan 2007’de açılan ve yaklaşık 98.000 m2lik kapalı alana sahip AVM’de 36.500 m2lik kiralanabilir alan bulunuyor.
· İkinci yatırım ise İstanbul Pendik’te gerçekleşti. Ekim 2008 yılında açılması hedeflenen ve toplam 81.500 m2’lik kapalı alana sahip AVM’nin kiralanabilir alanı yaklaşık 31.000 m2 olacak.
· Üçüncü yatırım İstanbul Bahçeşehir/Esenyurt’ta gerçekleşecek olup, yaklaşık 140.000 m2lik arsa üzerinde 125.000 m2’lik kapalı alana, 65.000 m2’lik kiralanabilir alana sahip olacak ve Mayıs 2009’da açılacak.
· Dördüncü yatırım bir Anadolu kentinde olacak. Arsa ile ilgili alımları yeni tamamlanan ve Eylül 2009’da açılması hedeflenen bu AVM projesi, 160.000 m2’lik bir arsa üzerinde kurulu yaklaşık 60.000 m2’lik kiralabilir alana sahip olacak.
· Beşinci proje ise Güney’de yaklaşık 700-800 ünitelik bir yazlık konut projesi olacak. İçerisinde bir de otelin yer alacağı bu projenin lansmanı 2008 yılının ikinci yarısında yapılacak.

Ön protokolü imzalanan projeler ile toplam inşaat alanı 1.000.000 m2 ve maliyeti 900 milyon doları buluyor.

Krea İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal ise şöyle dedi: “Krea Group, Merrill Lynch GPI ile işbirliği kapsamında Türk gayrimenkul sektörünün lider kuruluşlarından biri olmayı hedefliyor. Birinci yılımızda aldığımız 2 ödül ve altına imza attığımız 5 proje ile bu doğrultuda önemli bir adım attık. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda asgari 5 milyar dolarlık projelere imza atmak.’’

Merrill Lynch 36 ülkedeki ofisleri ve yaklaşık 1,8 trilyon ABD doları aktif değeriyle, dünyanın önde gelen sermaye piyasaları, yatırım ve özel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlarından biridir. Merrill Lynch yatırım bankası olarak, büyük fonları yönetmekte ve birçok hükümete, uluslararası şirkete ve bireylere danışmanlık yapmaktadır. Yönettiği aktiflerin toplamı 581 milyar ABD doları’dır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krea-birinci-yilinda_56511.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!