Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz Emlak Piyasasını Altüst Etti

Ankara’nın en pahalı semtlerinde bile konut kiraları geçen yılın fiyatlarına göre 100 TL ile 200 TL arasında düşerken, işyerlerinin aylık kira bedelleri ise neredeyse yarı yarıya azaldı. Emlak Müşaviri Salim Taşçı, krizle birlikte boş kalan bazı işyerlerin yakıt bedeline kiraya verildiğini belirterek, “Ankara’da ana artellerde bulunan işyerlerinin

Cumhuriyet ANKARA
Kriz Emlak Piyasasını Altüst Etti

Ekonomik kriz başkentte kira fiyatlarını düşürdü. Ankara’nın en pahalı semtlerinde bile konut kiraları geçen yılın fiyatlarına göre 100 TL ile 200 TL arasında düşerken, işyerlerinin aylık kira bedelleri ise neredeyse yarı yarıya azaldı. Emlak Müşaviri Salim Taşçı, krizle birlikte boş kalan bazı işyerlerin yakıt bedeline kiraya verildiğini belirterek, “Ankara’da ana artellerde bulunan işyerlerinin yüzde 30’u boşaldı” dedi.

Ekonomik kriz Ankara’da emlak piyasasını altüst etti. Başkentin işlek caddelerinde kiralık konut ve işyeri sayısı artarken, kiracı bulmakta zorlanan emlak sahipleri çareyi kiraları indirmekte buldu. Kent genelinde konut kiraları ortalama yüzde 10 ile yüzde 20 oranında düşerken, işyerlerinin kiraları ise yüzde 50 oranında ucuzladı.

Ankara’nın en işlek caddelerinden biri olan Hoşdere Caddesi’nde kiralık konut ve işyeri sayısı geçen yıla oranla ikiye katlandı. Cadde üzerinde adım başı kiralık ilanlarına rastlanmasına karşın, kiralik konut ve işyerlerinin aylardır boş olduğu belirtiliyor. Cinnah Caddesi üzerinde de kiralık sayısında rekor bir artış yaşanıyor. Aynı binada birden fazla kiralık konutun bile bulunuduğu Cinnah Caddesi’nde de kira fiyatları ucuzladı. Buna karşın kiralık konut ve işyerlerine ilgi gösterilmiyor. Öğrenci semti olan Cebeci’de kiralarda yaşanan düşüş öğrencileri sevindirdi. 600 ile 650 TL arasında değişen fiyatlar 500 TL’ye kadar inmiş durumda. Ekonomik kriz nedeniyle kiracı bulmakta zorlanan ve bu nedenle de ev ve işyerlerinin boş kalmasınden çekinen ev sahipleri ise kirada bulunan evlerinin kontratlarını yenilerken zam yapmaktan kaçınıyor. Batıkent’te de metroya yakın olan bölgelerde 500 TL’yi bulan konut kiraları krizin ardından 400 TL sınırına indi. Metroya yürüme mesafesinde yakınlığı bulunan pek çok bölgede kiralık sayısında da artış yaşandığı belirtiliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-emlak-piyasasini-altust-etti_66241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!