Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçükpazar Kan Ağlıyor

Küçükpazar Kan Ağlıyor

Yeni Şafak Gazetesi
3


b>Küçükpazar'da yapılması planlanan yıkım ve onarım çalışmaları tepki görüyor. 'Evimi satmam' diyenlerin yanında, 'Satarsam verecekleri parayla hiçbir yere gidemem' diyen de var. Eminönü Belediyesi'nin, ilçenin profilini değiştirmek ve güzelleştirmek amacıyla Küçükpazar dahil olmak üzere Eminönü'nün pek çok semtinde başlattığı çalışma, Küçükpazar halkını rahatsız etti.

Evinin yıkılmasından endişe eden halk, kendi küçük dünyasından kovulmak istemiyor, çünkü başka hayat bilmiyor. Hangi evlerin yıkılacağı ve hangi evlerin onarılacağından habersiz Küçükpazar sakinleri evini satmak istemiyor, çünkü belediyenin vereceği parayla dışarıda bir hayat kurması çok zor. Semtlerinin yenilenmesi ve suç yuvası olmasının engellenmesine sıcak bakan Küçükpazar sakinleri, ne yapacağını bilmeden, çaresiz bekliyor.

Evini satmadı, şimdi sokakta
75 yaşındaki Zülfiye Karabulut, 35 yıldır bu semtte yaşıyor. Bir süre önce evine istimlak kağıdı gelmiş. Evlerini satmaları istenmiş. Ancak Zülfiye Teyze'nin evi, bir gece çıkan yangında içindeki oğlu ve eşiyle beraber kül olmuş. Evden geriye kalan, Zülfiye Teyze'nin kurtarıldığı balkon. O gece orada bulunan bazı yetkililer, yangının kundaklama olduğunu öne sürüyor. Zülfiye Teyze'ye göre bu yangını cinnet getiren bir komşusu çıkardı. Ancak komşularına göre satılması istenen her ev, bir süre sonra yanıyor. Zülfiye Karabulut, şu anda tek göz odada oturan komşusuyla yaşıyor, çünkü ne gidecek bir yeri var, ne de parası.

Küçükpazar'da 25 yıldır oturan Seval Aydmeri ise Nevzat Er'e ateş püskürüyor. Üç yıldır evinde temizlik karşılığı oturan Aydemir, ev sahibine bir de 125 YTL kira ödüyor. Ancak ne eşi ne kendisi çalışıyor. 45 yaşındaki Seval Aydemir, yeni evlenmiş ve çocuğu yok.

'Gidecek yerim yok'
Aydemir'in tek istediği evinden çıkarılmamak, çünkü nereye gideceğini bilmiyor. Aydemir, "Onarıma evet, yıkıma hayır" diyor. Bu semtte tinercilerin de olduğunu ve semtin değiştirilmesi gerektiğini savunan Seval Aydemir, "Bu işi bizi yerimizden etmeden yapın" diyor. Aydemir, buradaki satılacak diye kağıt gelen bütün evlerin sonra yandığını söyleyerek "Bu evleri kim yakıyor" diye soruyor.

12 yıldır Küçükpazar'da oturan 43 yaşındaki Nevat Altay da semtte ev sahibi. Kendisinin de evine kağıt geldiğini söyleyen Altay, "Satmak istemiyoruz. O parayla daire alamayız. Onarım istiyoruz tabii. Belediye ikinci karara kadar bekleyin dedi. Okullar bitene kadar haber vereceklermiş. Ama biz o zamana kadar ne olcağımızı bilmiyoruz" dedi. Bütün düzeni ve ailesinin burada olduğunu ifade eden Nevat Atay, ayrılırsa ne yapcağını bilemiyor.

Evlerimizi yakıyorlar
Diyarbakır'dan gelen Hayrettin Aydar (48), geçimini meyve satarak sağlayan bir Küçükpazarlı. Ancak yasak olduğu için artık satamadığını söylüyor. Kendisine de istimlak kağıdı geldiğini ancak ilgilenmediğini dile getiren Aydar, "Yakarım, yine de satmam evimi" diyor. Aydar, "Mardinliyim. Diyabakır'da büyüdüm. Devlet terör yaratmasın. Bugün evimi yıkıyorsa benim bütün nüfusum baş kaldırır. Tinerci olur, gaspçı olur. Ama sigortam olsa, maaşım olsa yapmam tabii" şeklinde konuşuyor.

Aydar, her türlü mücadeleyi yapacağını, yine de evinden çıkmayacağını söyleyerek, "yıkılacak evler yakılıyor" iddiasında bulunarak kimin yaktığının tespit edilmesini istedi. Aydar, burada 15 aile kaldıklarını, 9 nüfusa baktığını ve şu an evde sadece bir çocuğun çalıştığını, altı çocuğunun öğrenci olduğunu söyledi. Aydar, "Tinerci varsa gelsin çıkarsınlar, ama evimizi yıkmasınlar. Doğu'da yatırım olmadığı için buraya geliyoruz. Bir hayvancılığımız vardı, onu da bitirdiler. Gidecek yerimiz kalmadı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukpazar-kan-agliyor_42424.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • ben de bir küçükpazarlıyım. 20 senedir bu semtte yaşıyorum, herkes kafasına göre bişey çizmiş o yönde gidiyor belediye modernleşicek diyor polis buralardaki pislikleri temizleyecez diyor zaten semtteki aileler de artık bu durumdan sıkıldı verdikleri para üç kuruş, gönderdikleri yerler ise dünyanın parası. burası gariban semti kardeşim burdan bi otobüse biniyor istedigi yerde oluyor ama başka semte gitse 2-3 vesait yapıcak; en ufak örnegi, kirası olanın kiraları düşük zaten. burda bi kiraya 400 -500 lira istemezler çünkü burda herkesin durumu ortada bizleri semtimizle bırakın satmıcaz küçükpazarı. diyorlar ki küçükpazarda uyuşturucu satılıyor, hırsızlık yapılıyor adam öldürülüyor,bunların hepsi semtimizi kötülemek isteyenlerin uydurdukları palavralar, bu saydıgım şeylerin hepsinin nerde yapıldıgını herkes çok iyi bi şekilde biliyor. ama nedense polis de devlet de yapan ve yaptıranlara göz yumuyor, ilk önce vatandaşın güvenligini saglayan polisler görevlerini hatırlarsa ülke bi düzene girer. başımızdakiler kendilerini düzeltsinler, biz t.c vatandaşı olarak ne topragımızı sattık ne de, 3 kuruşa vatanımızı sattık ne de 3 kuruşa evimizi satarız... YANITLA
  • ben de kücük pazarda 4 sene kaldım. ben kücük pazarı sevdim ama yıkım oldugu için ordan cıkmak zorunda kaldım. biz oranın halkı olarak cok zor durumlardayız ama mutluyuz herkes kücük pazarı pislik yatagı olarak bilir ama inanın değil. YANITLA
  • ben kucuk pazarda buyumus yetısmıs bır gencım yasım 18 her ay bızım semtte bırtane ev yanıyor artık bız bunlara alıstık kucukpazara pislık yuvası dıyorlar ama ınanın istanbulun kalbı orada atıyor. küçükpazar kendı halınde bır semttı, orda kolay kolay suc ıslenmez, herkes bırbırını tanır. ama gelın gorun kı bu yıkım basladığından berı semtımızde suc olayları arttı,çünkü beledıye bızım komsularımızın evlerını yıktı, bırtek bız kaldık aile olarak. yıkılan evlere balıcıler tınercıler dadanmaya basladı, polis karokolu da kaldırıldı, yenı gelen polısler hıcbırsey yapamıyorlar, bız elımızde sopalarla kovmak zorunda kalıyoruz. mahallede fazla aile kalmadı bır sokakta bır aile var. bazen dıyorum kı yıkın da kurtulalım artık ama bu kadar ınsan sokakta kalırsa çalarlar kucukpazar hırsızların tövbe ettığı yeR bence sız onları o hayattan cıkartırsanız onlar sızden calar. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!