Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kudüs’ün Kültürel Mirası UNESCO’ya Emanet

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kudüs kentinin kültürel mirasını korumak amacıyla çalışmalara başladı. UNESCO Başkanı Koichiro

NTV-MSNBC
Kudüs’ün Kültürel Mirası UNESCO’ya Emanet

b>BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kudüs kentinin kültürel mirasını korumak amacıyla çalışmalara başladı.

UNESCO Başkanı Koichiro Matsuura, Kudüs Kenti Kültürel Mirası Uzmanlar Komitesi’nin ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Kudüs’ün dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar, kültürler, medeniyetler ve manevi gelenekler arası diyaloga dair umudun gerçekleşeceği bir yer olduğunun altını çizdi.

Bu diyalogun ancak halklar arasında tesis edilecek karşılıklı anlayışla gelişebileceğine dikkat çeken Matsuura, UNESCO’nun misyonunun özünde de ortak değerlere, farklı medeniyet ve kültürlere saygıya dayalı gerçek diyalogun tesisi için gerekli koşulları oluşturma yükümlülüğünün yattığını ifade etti.
Komitede uluslararası alanda tanınmış 12 mimar, arkeolog, sanat uzmanı, restoratör, mimari tarihçi ve yapı mühendisi bulunduğunu söyleyen Matsuura, bu uzmanların tarihi, sanatsal ve manevi değerlerin bir bileşiminden oluşan Kudüs hakkında yeterli profesyonel bilgiyle donanmış olduklarını kaydetti.

2003’te yapılan UNESCO Genel Konferansı’nda alınan karar çerçevesinde, bu uzmanların, Kudüs’ün kültürel mirasını korumak amacıyla kapsamlı bir eylem planı oluşturulması ve bu planın uygulanması konusunda Matsuura’ya tavsiyelerde bulunacakları kaydedildi.
Bu bağlamda UNESCO, 2004 Mart ayında Kudüs’e üst düzey bir heyet göndererek kentin kültürel mirasının korunmasına dair mevcut durumu değerlendirmişti. 1967’den bu yana sahip olduğu kültürel mirasın korunması konusu UNESCO’nun icra organının gündeminde bulunan Kudüs, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne 1981 yılında alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kudusun-kulturel-mirasi-unescoya-emanet_22613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!