Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuleye Bir Darbe daha

Mahkeme kararıyla durdurulan Keçiören’de 144 katlı bir hayalete dönüşen Cumhuriyet Kulesi’yle ilgili Büyükşehir Belediyesi açtığı davayı kazandı. Keçiören Belediyesi’nin son umudu Danıştay’a yapılan temyiz başvurusunun olumlu olması.

Hürriyet Ankara
Kuleye Bir Darbe daha

ahkeme kararıyla durdurulan Keçiören’de 144 katlı bir hayalete dönüşen Cumhuriyet Kulesi’yle ilgili Büyükşehir Belediyesi açtığı davayı kazandı. Keçiören Belediyesi’nin son umudu Danıştay’a  yapılan temyiz başvurusunun olumlu olması.

İmara aykırı olduğu ve mania hattını (uçak ve helikopterlerin uçuş hattı) ihlal ettiği gerekçesiyle yapımı durdurulan Cumhuriyet Kulesi’yle ilgili yıkmaktan başka yapılacak bir şey olmadığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankara Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

“Yapılırken tamamen yasa dışı, hukuki alt yapıdan yoksun bir şekilde inşa edildi. Dolayısıyla yapılacak herhangi bir şey yok. Sorumlular hukuki formaliteden yoksun yaptığı bu uygulamanın sorumluluğunu taşımalı. Tek yol yıkılması, yapılacak başka bir şey yok.”

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise yıkım taraftarı olmadığını belirterek, “Bir çözüm yolu arıyoruz. Melih Bey’le de oturur konuşuruz. Temennimiz bir an önce kuleyle ilgili somut bir adım atabilmek” dedi.

Kuleye devam etmek istiyoruz

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bölge İdare Mahkemesi’ne açılan iki ayrı davayı kaybettiklerini belirten Ak, “Şu anda biz mahkemeyi kaybettik, ama temyize gittik. Temyizden olumlu bir cevap bekliyoruz. En azından kulenin mevcut yüksekliğini koruyarak projeyi tamamlamak istiyoruz” açıklamasını yaptı. Ak şöyle devam etti:

“Biz bunun yıkılmasını istemiyoruz. Bir proje revizyonuyla, bu şekliyle tamamlamak istiyoruz. Çünkü bu kulenin üzerine daha 30 metre daha çıkılması lazım. Hadi ondan vazgeçtik, ama en azından bu 25 metreyi korumak istiyoruz. Bunun için mücadelemiz devam ediyor. Umut ediyorum yakın zamanda bir sonuç alırsak kulenin yapımına devam edeceğiz.”

Yapımına 2003 yılında başlanan Cumhuriyet Kulesi, 144. metresinde yargı engeline takılmıştı. Mahkeme kararıyla durdurulmasından önce de ihaleyi alan müteahhit firmanın zarar ettiği gerekçesiyle işleri bırakması üzerine inşaat birkaç kez durma noktasına gelmişti. Keçiören’de, teleferiğe biniş noktasında bulunan ve Başkent’in her tarafından görülebileceği belirtilen kulede, sergi salonu, kafeterya, restoran, nikah salonu ve seyir tribünlerinin yanı sıra özellikle çocukların ilgisini çekecek uzay terası yer alacaktı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuleye-bir-darbe-daha_82732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!