Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Külliye Kenti'

Nakşibendi tarikatının önemli kollarından İsmailağa cemaatinin önde gelenlerinden Cüppeli Ahmet Hoca ve cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun amcasının oğlu Abdullah Ustaosmanoğlu tarafından İstanbul'da yaptırılan kaçak külliye ve Kuran kursları yıkılamıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
'Külliye Kenti'

br/> Nakşibendi tarikatının önemli kollarından İsmailağa cemaatinin önde gelenlerinden Cüppeli Ahmet Hoca ve cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun amcasının oğlu Abdullah Ustaosmanoğlu tarafından İstanbul'da yaptırılan kaçak külliye ve Kuran kursları yıkılamıyor. İsmailağa cemaati, Fatih Çarşamba'da ve kentin birçok ilçe ve beldesinde benzer yaşam biçimlerini oluşturuyor.

2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti olması kararlaştırılan İstanbul, dini eğitim verilen külliye ve Kuran kursu gibi kaçak yapılarıyla ''Külliye kenti'' olarak anılacak feodal bir kent olma yolunda hızla ilerliyor.

Çarşamba'da oluşturdukları İslami yaşam biçimi ile ''İslami Getto'' olarak da anılan semtteki 2 bin 800 metrekare arsa üzerine ''kaçak'' inşa edilen 8 katlı Kuran kursu bugün hâlâ dini eğitim veriyor. İsmailağa cematinin kalbi ''İsmailağa Camisi" yanında bulunan bina, Arda Sineması'nın kapanmasıyla cemaat tarafından satın alındı. 1992 yılında inşaatına başlanan ''İsmailağa Camii Kuran Kursu", 1994'te Fatih Belediye Başkanlığı'na seçilen Sadettin Tantan tarafından durduruldu. Ancak yine Tantan'ın başkanlığı döneminde mührü söken cemaat, inşaatı sürdürdü. Tantan'ın 1994 yılında görevden ayrılmasından sonra ''izinsiz dini eğitime'' başladı. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaçak Kuran kursunun yıkımı için ''resmi tebligat'' yapılmadı.

Tarikatın Çukurbostan'daki Kuran kursu da Anıtlar Kurulu'nun aldığı yıkım kararına karşın yıkılamadı.

Cüppeli külliyesi
Beykoz Çavuşbaşı'nda Nakşibendi tarikatının İsmailağa cemaatinin etkin isimlerinden Cüppeli Ahmet Hoca'nın adıyla anılan kaçak külliyenin yapımına da 1993 yılında başlandı. Kamuyouna 1994'te yansıyan külliye, tarikatın 5 bin öğrenciye dini eğitim vermesi amacıyla yapılmak istendi. 28 Şubat'ta irticaya karşı yakın takibin başlamasıyla külliye İstanbul Valiliği tarafından mühürlendi. 2000 yılında şubat ayında Fetih Külliyesi, İstanbul Milli Emlak Dairesi'nin girişimiyle Hazine'ye devredildi, daha sonra da MEB'e verildi.

DSP-ANAP-MHP koalisyonunda Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, külliyenin bedensel özürlüler için eğitim kampına dönüştürülmesi için MEB'den araziyi devraldı. Ancak bugün kaçak külliye İSKİ şantiyesi olarak kullanılıyor.

Gaziosmanpaşa'ya bağlı Taşoluk beldesinde de tarikatın İsmailağa kolu 1994 yılında yine Cüppeli Ahmet Hoca öncülüğünde kaçak olarak külliye inşaatına başladı. Külliyeyi yaptıran Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı'nın başkanlığını ise İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yeğeni Abdullah Ustaosmanoğlu yaptı. Yaklaşık 1.5 trilyona bitirilmesi öngörülen kaçak külliye, 500 metrekarelik üstelik imar planında ''tarla'' olarak görülen arazi üzerinde bulunuyor. 1 buçuk trilyona bitirilebilecek kaçak külliyenin yapımına izin veren DYP'li Belediye Başkanı Halil Şenel, görevi kötüye kullanmaktan yargılandı. Şenel'in 12 ay hapis cezası almasına karşın inşaat hızla devam etti. Külliye bugün hâlâ yıkılamadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulliye-kenti_48192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!