Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Bahane Ölü Yatırım Şahane

Türkiye'nin plansızlık örneği yatırımlarına bir yenisi de Iğdır'da eklendi. Iğdır'da 10 bin metrekare kapalı alanı olacak Kültür Sarayı yarım k

Radikal
Kültür Bahane Ölü Yatırım Şahane

b>Türkiye'nin plansızlık örneği yatırımlarına bir yenisi de Iğdır'da eklendi. Iğdır'da 10 bin metrekare kapalı alanı olacak Kültür Sarayı yarım kaldı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, "3 bin metrekare yapsalardı şimdiye bitmiş olurdu" dedi.
Iğdır'da 10 yıl önce temeli atılan ve 14 milyar liraya mal olması planlanan
çok amaçlı kültür sarayı için bugüne kadar 436 milyar lira harcandı. Kütüphaneler, tiyatro, resim, spor ve toplantı salonları yapılması hedeflenen bina, ödenek sıkıntısı nedeniyle kaderine terk edildi. Kültür ve Turizm Müdürü Okan Bölüm, çok sayıda salonu bulunan tesis için 1.5 trilyon liranın daha gerekli olduğunu açıklarken, "2003 yılı içinde yapılan işe karşılık olarak 100 milyar lira daha ödeme yapılacak" dedi.
Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, projenin daha önce bazı illerde de uygulandığına dikkati çekti. Arslan, şöyle konuştu:

"Iğdır'ın nüfusu 65 bin dolayında. Çevre belde ve ilçelerle günlük nüfusu 120 bini buluyor. Ancak sinema, tiyatro, nikâh, düğün salonu yok. Bunlara şiddetle gereksinimimiz var. Iğdır'ın diğer bir özelliği de komşu kardeş kent olan Nahcivan Özerk Cumhuriyeti. Sanatsal, kültürel etkinlikleri birlikte planlıyor ve yapıyoruz. Ancak hükümetin dış borç yaparak aldığı parayı getirip 10 bin metrekare kültür sarayı yapmasına karşıyız. 10 bin yerine 3 bin metrekarelik bir kültür sarayı yapsalardı, şimdiye bitmiş olurdu."
Hükümetlerin en büyük kusurlarının, böylesine dev yatırımlarda, sivil toplum örgütlerinden görüş almadıkları olduğuna dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti: "Iğdır'da yılda 750 bin ton şeker-pancarı üretiyorduk. O dönemin siyasileri, rekoltesi bizim yarımız kadar olan Ağrı ve Kars'a şeker fabrikası kurdular. Özel sektörün 75 kişi ile çalıştırdığı Kars Şeker Fabrikası'nda şimdi 1050 kişi çalışıyor. Bunlar hep siyasilerin oy kapmak için yaptıkları tercihler."

Ölü yatırım cenneti
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, ANAP hükümetinde Devlet Bakanlığı yaptığı dönemde seçim bölgesi Yozgat'ta yatırım programına aldırdığı Yatalak ve Yaşlılar Özel Bakım Rehabilitasyon Merkezi de 13 yıldır tamamlanamamıştı. 30 milyar liraya bir yılda tamamlanması planlanan merkez, bugüne kadar 7 trilyon 99 milyar lira yutarken, inşaat için 1.5 trilyon daha yeni ödenek ayrılmıştı.
Yatırım israfına bir örnek de Bolu'da yaşandı. Merkeze bağlı 220 haneli 1060 nüfuslu Kasaplar Köyü'ne, bin kişilik cami yapıldı. 730 metrekare alana sahip cami, 1.5 trilyon liraya mal oldu.
Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı 3 bin nüfuslu Ketenli beldesinde ise 10 camiden sonra, cuma ve bayram namazlarını halkın bir arada kılması için 1500 kişilik yeni cami yaptırıldı. Beldede, bir ilköğretim okulu var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-bahane-olu-yatirim-sahane_7364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!