Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültürel Miras İçin Geç Kalınıyor

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okuducu, Gaziantep ve çevresinde bulunan kültürel değerlerin gün ışığına çıkarılması ve korunması için

NTV-MSNBC
Kültürel Miras İçin Geç Kalınıyor

b>Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Zafer Okuducu, Gaziantep ve çevresinde bulunan kültürel değerlerin gün ışığına çıkarılması ve korunması için gerekli önlemlerin alınmasında çok geç kalındığını ve bunun da turizm için bir kayıp olduğunu savundu.

Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılar ve buradan çıkarılan eserlerin sergilenmesi için geçici değil, gerçek bir mozaik müzesinin yapılması gerektiğini belirten Başkan Okuducu, Gaziantep Kalesi ve tarihi antepevlerinin restorasyonlarında çok geç kalındığını ifade etti.

Okuducu, “Restorasyon çalışmaları eğer çok daha önceden başlamış olsaydı, en azından turizm açısından çok daha hazırlıklı hale gelebilirdik” diye konuştu.

TARİHİ EVLER OTOPARK OLDU
Antepevleri ve birçok tarihi yapının tabiat şartlarına dayanamayarak büyük tahribata uğradığını ya da tamamen yıkıldığını ifade eden Okuducu, “Tabiat şartlarına dayanamayarak çöken antepevlerinin yerleri, şimdi küçük otoparklar olarak kullanılıyor. Rant getirdiğini sandığımız bu küçük işletmecilik, aslında kaybettiğimiz turizm potansiyelidir” dedi.
Okuducu, son zamanlarda bu konuda bilincin arttığını ve olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, “Bundan sonraki umudumuz, gelişen bilincin ışığında doğru zamanlaması yapılarak kültürel değerlerimizin hak ettiği şekilde korunarak muhafaza edilmesidir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturel-miras-icin-gec-kaliniyor_16148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!