Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültürel ve Doğal Varlıkları Koruyarak Zenginleşelim

Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Gökçe, "Kültürel ve doğal varlıklarımızı, hoyratça ve saygısızca kullanarak, tahrip ederek, yağmalayarak değil, korunmasını esas alarak korunmasını esas almalıyız" dedi.

Yeni Şafak Gazetesib>Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Gökçe, "Kültürel ve doğal varlıklarımızı, hoyratça ve saygısızca kullanarak, tahrip ederek, yağmalayarak değil, korunmasını esas alarak korunmasını esas almalıyız" dedi.

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Gökçe, kültür ve doğa varlıklarını yağmalayarak zenginleşme anlayışının yerine, maddi ve manevi değerlerin korunmasını esas alan ve korumanın izin verdiği yerel kalkınma yoluyla zenginleşmenin esas alınması gerektiğini söyledi. Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, KTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve ŞPO Trabzon Temsilciliği'nce ortaklaşa düzenlenen sempozyumda, kültür ve doğa değerlerinin, kentsel ve çevresel değerlerin belli planlar dahilinde korunması, bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri gibi konular, değişik oturumlarda çeşitli akademisyen ve uzmanlar tarafından ele alınarak tartışılıyor.

Sempozyumun açılışında konuşan Gökçe, doğal ve kültürel varlıkların, ülke ve kent ekonomilerinin, kentsel ve çevresel değerlerin satılarak ya da paraya çevrilerek kurtarılacağı gibi sahte bir koruma zihniyetiyle korunmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, bu anlayışın bedellerinin her geçen gün kriz, afet ve yeri geldiğinde hukuksuz bir biçimde, kırsal-kentsel demeden tüm mekanlarda en acımasız biçimde kendini gösterdiğini söyledi.

Doğal ve kültürel varlıkların hoyratça ve saygısızca kullanılmak suretiyle tahrip edildiğini savunan Gökçe, "Bir yandan değerli tarım topraklarını korumak yerine, nasıl yerleşime açabileceğimizi düşünüyor, tarım topraklarını belediye meclisi kararları ile kaldırabileceğimizi sanıyor ve bu topraklar üzerinde yer seçen kaçak tesisleri hukuka uygun hale getirebilmesinin yollarını titizlikle araştırırken, diğer yandan da dere yatağı, sel tehlikesi demeden bütün kentsel toprakları nasıl yerleşime konu edebileceğimizin hesaplarını fütursuzca yapıyoruz. Kıyılarımızı, turizme açabilmek ve para kazanabilmek adına beton yığınlarına çevirip doğal değerleri yaşamaya gelen turistlerin bütün gelme sebeplerini ortadan kaldırıyoruz. Bir taraftan da orman arazilerine dev, lüks korunaklı siteler, kaçak oteller inşa edilmesine yol açan mekanizmaları üretiyoruz" dedi.

Aynı sahte korumacı zihniyetin şimdilerde de yayla turizmi adı altında, eşsiz doğal güzellikler ve hazineler sunan Karadeniz yaylalarına odaklandığına işaret eden Gökçe, "O çok beğendiğimiz yaylaları da betona boğacak arayış ve spekülasyonların içi, yine ekonomik değer ve kazanımlarla doldurulmaya çalışılıyor. Yaylaların, doğal, otantik değer ve yapısıyla korunurken kullanılabileceği, seçim ve arayışları üzerinde ne yazık ki yeterince durulmuyor" diye konuştu. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ise, koruma konusunun, içinde bulunulan konjonktürde daha önce olduğundan çok daha fazla değer ve önem kazandığını dile getirerek, sonuç bildirisinin, siyasal iktidarca önemsenmesinin gerekliliğine vurgu yaparak ülkede yaşayan insanların buna ihtiyacı olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturel-ve-dogal-varliklari-koruyarak-zenginleselim_50095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!