Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültürpark’ta Araç Yasağı

Kültürpark’ta Araç Yasağı

NTV
Kültürpark’ta Araç Yasağı

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yıkımlarla beton yapılardan kurtarılıp yeşil dokusu güçlendirilen Kültürpark, inşa edilecek otopark sayesinde araçlardan da kurtarılmış olacak. Kültürpark’taki beton yoğunluğunun azaltılması ve araçlardan arındırılması amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor. Son olarak fuar alanı içinde yer alan Özdemir Sabancı Pavyonu da yıkılmaya başlandı.

Yıkım çalışmalarını izleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Özdemir Sabancı binası, ‘Kültürpark Projesi’ kapsamında yıkılacak binalardan bir tanesiydi. Ama UNIVERSIADE organizasyonu nedeniyle ertelemiştik. Şimdi yeraltı otoparkının da ihale aşamasına gelmesinden dolayı yıkım işlemlerine başladık. Şu anda, Özdemir Sabancı binasının olduğu ve karşısında eski Türkiye pavyonunun olduğu yerde, 591 civarında araç kapasiteli yeraltı otoparkı inşaa edilecek. Üzeri yeşil dokuyla kaplanacak, bitki ve ağaç dikilecek” dedi.

Kocaoğlu, “Yapacağımız bu yeraltı otoparkı ile binalardan arındırarak yeşil dokusunu güçlendirdiğimiz Kültürparkımızı araçlardan da arındırmış olacağız. Böylece proje tamamlanıp devreye girdiğinde güçlü yeşil dokusuyla kentlinin rahatça kullanabileceği gerçek anlamda bir Kültürpark’a kavuşmuş olacağız” dedi.

Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yıkımlarla 421 bin metrekarelik Kültürpark alanının yaklaşık 8’de biri oranında yeni yeşil alan kazanılmış oldu. Özdemir Sabancı Pavyonu ile birlikte 75 yapı yıkılıp, 50 bin metrekarenin üzerindeki bir alan yeşillendirilip ağaçlandırıldı. Kazanılan alanlara sadece 2005 yılında yaklaşık 200 adet ağaç, 2.000 adet de çalı grubu dikilerek, Kültürpark’ın yeşil dokusu güçlendirildi.

Yapılan yıkımlarla betondan büyük ölçüde arındırılan İzmir’in akciğeri işlevi gören Kültürpark’ta, sıra alanın araçlardan da arındırılmasına geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 591 araç kapasiteli yer altı otoparkı projesi sayesinde Kültürpark, tamamen yayaların kullanabileceği bir alana dönüşecek.

2007 yılındaki fuara yetiştirilmesi planlanıyor
Kültürpark Yeraltı Otoparkı Projesi, bugün yıkımına başlanan Özdemir Sabancı Pavyonu binasını da kapsayan bölgenin altında inşa edilecek. 16 bin 100 metrekare olarak tasarlanan yer altı otoparkına ilişkin imar planları ve uygulama projeleri, İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Yapım ihalesi için çalışmalar tamamlandı.

Kısa sürede ihalesi gerçekleştirilecek olan yeraltı otoparkının, 2.5-3 ay içinde inşaatına başlanması ve 2007 İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan önce tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor.

Mevcut bitki dokusuna zarar verilmeden gerçekleştirilecek olan proje sayesinde, Kültürpark araçlardan da arındırılmış olarak gerçek kimliğine kavuşmuş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturparkta-arac-yasagi_42189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!