Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kurbağalıdere'ye Islah Çalışması

İstanbul'da etkili olan yağışlarda taşkınlarla gündeme gelen Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları devam ediyor. Kadıköy-Ataşehir sınırından başlayarak derenin denizle buluştuğu Yoğurtçu Parkı'na kadar olan hatta hem dere yatağı genişletiliyor hem de eski Salı Pazarı'nın olduğu Kuşdili'nde kolektör bağlantıları yapılıyor.

yapi.com.tr/AA
Kurbağalıdere'ye Islah Çalışması

Fikirtepe, Kızıltoprak, Feneryolu ve Bahariye semtlerinin arasında yer alan Kurbağalıdere, 67 bin 680 metre uzunluğuyla Kadıköy çevresinin en uzun deresi konumunda. Küçük derelerin aktığı büyük bir havzaya sahip Kurbağalıdere, Şerifali Gecekondu Önleme Bölgesi'nden başlayarak, Moda'ya kadar uzanan bir güzergahı takip ediyor ve Mühürdar Pompa İstasyonu'na kadar ulaşıyor. Bu güzergahtaki Sazlıdere Acısu Deresi, Çakmak I, Çakmak II dereleri, Akdeniz Caddesi Deresi, Küçükbakkalköy, Ünalan, Ayvacık Deresi (Esatpaşa) ve Kargadere gibi 10'un üzerinde küçük dere Kurbağalıdere'ye bağlanıyor.

Kurbağalıdere, Kadıköy'de Marmara Denizi'yle buluşuyor ama bu dere Ümraniye ve Ataşehir ilçelerindeki irili ufaklı dere bağlantılarıyla tüm Anadolu Yakası'nın yükünü sırtlıyor. Yağmur yağdığında birçok ilçenin yağmur suyu bu derede birleşiyor. Kurbağalıdere, 1900'lü yıllarda özellikle Kuşdili Çayırı ile ünlü bir mesire ve eğlence alanı iken, zamanla çarpık yapılaşma ve altyapı eksikliği nedeniyle etkili yağışlarda taşkınlarla anılmaya başlandı. İstanbul 'un Anadolu yakasında 2010'da etkili olan yağışlarda taşkın sonucu bir belediye işçisinin hayatını kaybettiği Kurbağalıdere'de, son yağışta da taşkın meydana geldi.

Dere yatağı genişletiliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1996'da başlatılan ıslah çalışmaları aşamalı olarak devam ediyor.

Kadıköy-Ataşehir sınırından başlayarak, derenin denizle buluştuğu Yoğurtçu Parkı'na kadar olan hatta hem dere yatağı genişletiliyor, köprüler yenileniyor hem de eski Salı Pazarı'nın olduğu Kuşdili'nde kolektör bağlantıları yapılıyor. Bazı noktalarda atık su hatlarının bağlı olması nedeniyle Dereağzı'nda mil ve çamur tabakaları birikmiş durumda. Mil ve çamur tabakası birçok kez taranarak alınmasına karşın kalıcı çözüm sağlanamadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların hedefi, dereye gelen atık su hatlarının kolektörler vasıtasıyla toplanarak arıtma tesislerine aktarılması ve bu şeklide Marmara Denizi'nin kirletilmesinin önüne geçilmesi. Çalışmanın bir diğer ana hedefi ise dere yatağının genişletilerek taşkın kontrolünün sağlanması. Çalışma uzun bir hatta sürdürülüyor. Seyit Ahmet Deresi gibi Acıbadem üzerinden Kadıköy Rıhtım'a inen yer altı derelerinin ıslahı da yine yer altından yapılmaya çalışılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurbagalidereye-islah-calismasi_121053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!