Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küresel Bela Mars'ı da Yakaladı

Küresel ısınmanın 'tehdit kapsamı' iyice genişleyip uzaya kadar ulaştı. Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar uzun süre, Mars'ın mevsime ve lokasyona göre, -87 ile -5 derece arasında değişen sıcaklıklarını ve ışığı gözlemledi.

Radikal Gazetesiüresel ısınmanın 'tehdit kapsamı' iyice genişleyip uzaya kadar ulaştı. Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar uzun süre, Mars'ın mevsime ve lokasyona göre, -87 ile -5 derece arasında değişen sıcaklıklarını ve ışığı gözlemledi. Rüzgârın savurduğu toz ve Güneş'ten yansıtılan sıcaklıktaki değişmeler, gezegendeki 'ısınma'nın nedenleri olarak belirlendi.

Gezegenin yüzeyindeki parlak toz, Güneş ışığını ve ısısını uzaya geri yansıtıyor. Ancak kırmızımsı toz şiddetli rüzgârla birlikte çalkalandığı zaman, fırtına etkisiyle hasar gören yüzeyin yansıtma kalitesi azalıyor. Böylece daha fazla güneş ısısı atmosfere gidiyor ve bu da sıcaklıkların artmasına neden oluyor.

30 yılda 0.65 derece daha ısındı
Dünya'da küresel ısınmanın, insan aktivitelerine bağlı bir durum olduğu biliniyor. Çalışmaya göre Mars'ta kısa dönemli iklim değişikliği, Dünya'da olduğundan çok daha hızlı oluşuyor. Mars'ta son 30 yıldır, anormal sayıda, şiddetli ve gezegeni karartan fırtınalar olduğu biliniyor. Bilgisayar modellerine göre, kızıl gezegenin yüzey sıcaklığı 1970'lerden 1990'lara kadar 0.65 derece artış gösterdi.

Çalışmada, Mars'ın güney kutbundaki buzun da dört yıldır azaldığı açıklanıyor. Dünya'daysa ortalama sıcaklık son yüzyılda 0.75 derece arttı. Çalışma için ekip NASA'nın 1970 sonlarında gönderdiği Viking adlı görev aracı ve 20 yıl sonraki Global Surveyor'ın gönderdiği görüntüleri analiz etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-bela-marsi-da-yakaladi_53224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!