Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küresel İklim Değişikliğinin Baş Suçlusu: KÖMÜR

Greenpeace’in “Kömürden Kurtul İklimi Kurtar” kampanyası, yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin kömüre olan bağımlılığının yaratacağı korkunç tabloyu da gözler önüne serdi. Bilimsel verilere göre küresel ısınmanın en büyük nedenlerinin başında kömür kullanımı geliyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Küresel İklim Değişikliğinin Baş Suçlusu: KÖMÜR

Greenpeace’in “Kömürden Kurtul İklimi Kurtar” kampanyası, yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin kömüre olan bağımlılığının yaratacağı korkunç tabloyu da gözler önüne serdi. Bilimsel verilere göre küresel ısınmanın en büyük nedenlerinin başında kömür kullanımı geliyor. Küresel iklim değişikliğine karşı gereken önlemler alınmazsa Türkiye’nin tamamına yakını kuraklık ve çölleşmenin etkisi altına girecek, Kuzey Anadolu bölgesi ise sellerle boğuşacak.

Greenpeace’in verilerine göre dünyadaki korbondioksit kirliliğinin yaklaşık üçte birinden kömürlü termik santrallar sorumlu. Kömüre bağımlı ülkeler yüzünden gezegenimizin iklimi hızla değişiyor. Türkiye de birçoğu ithal kömürle çalışacak 40 kömürlü termik santral nedeniyle bu bağımlı ülkelerden biri olmaya aday.

Dünyada kömür santrallarından sadece bir yılda 7 milyar ton karbondioksit salımı gerçekleştiği göz önüne alındığında iklim değişikliğine neden olan en tehlikeli yakıt kömür olduğu da ortaya çıkıyor.

Kömürle ilgili 10 gerçek

• 7 milyar ton karbondioksit salınımı dünyadaki yıllık salımlarının yüzde 41’ini oluşturur. Kömür madenciliği karbondioksitten 20 kat güçlü metan gazının açığa çıkmasına neden olur. Kömür santralları civa kirliliğine yol açar.

• Kömür, asit yağmurlarına yol açar. Asit yağmurlarında ortaya çıkan duman tüm ekosistemi yok edebilir.

• Kömür, küçük partiküller ve radyasyon yoluyla gerçekleşen hastalıkların kaynağıdır.

• Kömürün yanması sonucu açığa çıkan atık zehirlidir.

• Kömür tatlı su kaynaklarını azaltır. Kömür santrallarının kuraklığa sebep olmasının yanı sıra kömür madenciliği de her gün tahmini 70- 260 milyon galon su gerektirir.

• Kömür madenleri yaralanmalara ve ölümlere yol açar. Ülkemizde sadece Zonguldak’ta 1955-2006 yılları arasında 2.670 işçi öldü.

• Kömür madenciliği erozyona neden olur.

• Kömür elektrik üretiminde verimsizdir ve çok fazla toplumsal maliyeti vardır. Türkiye’deki rezervlerin çoğunu oluşturan linyitte kirletme oranı yüksek, enerji değeri düşüktür.

• Fiyatın yüzde 70’ini oluşturan taşıma maliyeti nedeniyle ithalatı anlamsızdır.

• Küresel piyasalarda, 2000-2006 yılları arasında kömür fiyatları petrole bağlı olarak ikiye katlanmıştır.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-iklim-degisikliginin-bas-suclusu-komur_63978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!