Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Küresel Isınma ve Türkiye’

Özel Sezin Okulu’nca düzenlenen “Gençlik Sorunları Forumu”’na, 11 okuldan toplam 125 lise öğrencisi katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun yönettiği forumun konusu “Küresel Isınma” olarak belirlendi.

Cumhuriyet Gazetesi
‘Küresel Isınma ve Türkiye’

Özel Sezin Okulu’nca düzenlenen “Gençlik Sorunları Forumu”’na, 11 okuldan toplam 125 lise öğrencisi katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun yönettiği forumun konusu “Küresel Isınma” olarak belirlendi.

Gençlerin kendilerini ilgilendiren konulara daha duyarlı ve bilgili olmalarını sağlamak, sorunları belirleme, çözme, yaratıcı düşünme ve tartışma becerilerini geliştirmek; birlikte çalışarak çalışma sonuçlarını raporlayabilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “Gençlik Sorunları Forumu” nda, “Küresel Isınma ve Türkiye”, “Küresel Isınmaya Karşı Bireysel Yaşam ve Yaşam Alanlarında Alınabilecek Önlemler”, “Küresel ısınmaya Karşı Uygulanan ve Uygulanabilecek Kentsel Dönüşüm Projeleri” ile “Ulusal Sanayide Hammadde ve Enerji Kullanımının Küresel Isınmaya Etkileri ve Bu Konuda Alınabilecek, Sürdürülebilirlik Ölçeğindeki Önlemler” adlı dört başlık tartışıldı. Bu dört ana başlıkta, her okuldan iki öğrencinin katılımıyla çalıştaylar kuruldu. Forumun ilk günü çalıştaylar, konularıyla ilgili olarak bildirgelerini sundular. İkinci günde ise Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, çalıştaylar sonrasında belirlenen sunumları tartışmaya açtı.

Küresel ısınmanın etkileri

“Küresel Isınma ve Türkiye” başlığı altında; küresel ısınmanın bölgesel etkileri, eko sisteme etkisi, “Küresel Isınmaya Karşı Bireysel Yaşam ve Yaşam Alanlarında Alınabilecek Önlemler” başlığı altında; bilgi edinme, su ve elektrik tüketimi, ulaşım ve ulaşıma dayalı tercihler ile ev, işyeri ve okul ile ilgili tercihler tartışılacak. Üçüncü başlık olan “Küresel Isınmaya Karşı Uygulanan ve Uygulanabilecek Kentsel Dönüşüm

Projeleri” adı altında; atık suların geri dönüşümü, toplu taşıma yatırımları, güneş enerjisinden yararlanma, termal enerji kaynaklarından yararlanma, çöp toplama alanlarının çöp ayrıştırma ve değerlendirme alanlarına dönüşümü, yeraltı ve üstü su havzalarının korunması ve havza oluşumunu engelleyen faktörlerle mücadele konuları işlendi.

“Ulusal Sanayide Hammadde ve Enerji Kullanımının Küresel Isınmaya Etkileri ve Bu Konuda Alınabilecek, Sürdürülebilirlik Ölçeğindeki Önlemler” başlığı altında ise canlılara zarar veren ürün ve yan ürünlere sahip hammaddeler, sera etkisi olan ürün ve yan ürünlere sahip hammaddeler, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, biyoyakıtlar ve hidroelektrik santralları tartışıldı.

Foruma katılan okullar arasında; Bingül Erdem Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Enka Lisesi, Özel Irmak Okulları, Özel Marmara Anadolu Meslek Lisesi, Özel Marmara Fen Lisesi, Özel Marmara Lisesi, Özel Sezin Lisesi, TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Lisesi, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi yer alıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinma-ve-turkiye_61681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!