Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küresel Rekabet Liginde Sınıfta Kaldık!

Türkiye küresel rekabet liginde sınıfta kaldı. 133 ülkenin değerlendirildiği araştırmada Türkiye 63'üncü sırada yer bulabildi. Özellikle kadınların işgücüne katılımı gibi konularda Türkiye'nin en kötü 10 ülke arasında yer bulması dikkat çekti.

CNN Türk
Küresel Rekabet Liginde Sınıfta Kaldık!

Küresel rekabette Türkiye'nin karnesi zayıflarla dolu. Rekabet sıralamasında geçen yıl 53'üncü sırada bulunan Türkiye, bu sene ancak 63'üncü olabildi.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Rekabet Forumu, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2009-2010 yılı için yayınladığı Küresel Rekabet Endeksi'nde Türkiye'nin performansını mercek altına aldı, "Tablo vahim" dedi. Rapora göre, Türkiye özellikle kadınların işgücüne katılımı ve vergilendirmenin kapsamı ve etkisi gibi bazı konularda alarm veriyor. 133 ülkenin değerlendirildiği endekste Türkiye, kadınların işgücüne katılımı konusunda 125'inci sırada yer alıyor.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau da, önceki gün yaptığı konuşmada, kadın istihdamının önemine dikkat çekmiş ve "Türkiye'deki kadın nüfusunun sadece yüzde 6 ya da 7'si tam zamanlı bir işte çalışıyor olsa Türkiye 9'uncu Kalkınma Planı'ndaki hedeflere ulaşır ve yoksulluk yüzde 20 azalır" demişti.

Küresel Rekabet Endeksi'ne göre, Türkiye'nin zayıf olduğu konulardan biri de vergilendirmenin kapsamı ve etkisi. Türkiye 121'inci basamakla listenin en alt sıralarında yer alıyor.

Raporda, şirket yönetimlerinin etkinliğinin de zayıf olduğu vurgulanırken, hükümet harcamalarında israf yapıldığı uyarısı yapılıyor.

Endeksin dikkat çekici başlıklarından biri de organize suçların Türkiye'de ağırlık kazanıyor olması.

Türkiye'nin geçer not aldığı alanlar arasında ise iş kurma kolaylıkları geliyor. Türkiye, yeni bir iş kurmak için gereken zaman ve prosedürlerin azlığı ile yatırımcıya avantaj sağlayan ülkelerden biri olarak gösteriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-rekabet-liginde-sinifta-kaldik_74383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!