Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Küreselleşme yoksullar için tuzak"

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Birimi (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve küreselleşmenin yoksul ülkeler üzerindeki etkisini incele

Yapı Dergisi/248irleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Birimi (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve küreselleşmenin yoksul ülkeler üzerindeki etkisini inceleyen raporda "küreselleşme, varlıklı ülkelerin yoksul ülkelere karşı kurduğu bir tuzaktır" değerlendirmesi yapıldı. Araştırmada kişi başına brüt ulusal geliri en düşük 49 ülke incelendi. Rapor, küreselleşmeden en olumsuz etkilenen ülkelerin belirli hammaddelerin dışsatımıyla geçinen ülkeler olduğu; bu ülkelerin dışsatım gelirleri azaldığı durumlarda ve konjonktür değişimlerinde, uluslararası finansman kaynaklarının ülkelerin gelişmesini engellediğini ortaya koyuyor. Yine rapora göre dünya ekonomisinde farklı grupların entegrasyonunun önündeki en büyük engel küreselleşme.
Yoksul ülkelerin dış borçlarının silinmesi, dış yardım miktarının artırılması ve daha etkili hale getirilmesi, gümrük duvarlarının kaldırılması, ekonomisi birkaç hammadde dışsatımı üzerine kurulu ülkelerden hiç vergi alınmaması gibi önlemlerin yoksul ülkelerin küreselleşmenin olumsuz etkilenmelerine karşı yararlı olabileceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresellesme-yoksullar-icin-tuzak_982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!