Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kurtarın Bu Konutları

Kuşadası'nda 4 bin 328 kişinin ev umudu olan Uydukent, kurulduğu dönemde yürürlükte olan 1000 konuta dek alanlarda ÇED raporu istenmemesi hükmünün, Ha

Yeni Asır
Kurtarın Bu Konutları

uşadası'nda 4 bin 328 kişinin ev umudu olan Uydukent, kurulduğu dönemde yürürlükte olan 1000 konuta dek alanlarda ÇED raporu istenmemesi hükmünün, Haziran 1997'de çıkarılan ÇED Yönetmeliği ile tüm yerleşim alanlarına uygulanması yüzünden yarım kaldı.

30 trilyon gitti
Belediye Meclisi'nin hazırladığı 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı da Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylanmadığı için 30 trilyon harcanarak yapılan 63 bloktaki 2.200 konut 4 yıldır mühürlü. Çoğu kirada oturan ve birikimlerini Uydukent'e yatıran aileler, Çevre Bakanı Osman Pepe ve Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'den yardım istedi.
1984'te Belediye eski Başkanı Engin Berberoğlu döneminde başlatılan Bel-Koop 1 ve Bel-Koop 2 toplu konutlarında 1750 kişi ev sahibi olunca Lütfi Suyolcu döneminde Bel-Koop 3 için üye yazımı başladı.
Berberoğlu döneminde, Bel Koop 3'ü de bünyesine alan Uydukent Kooperatifler Birliği kuruldu. Belediye sınırları içinde kalan Hazine'ye ait alan, Arsa Ofisi kanalıyla belediyeye, oradan da Uydukent'e satıldı.

Baykal temel attı
Birlik ile belediye arasında protokol imzalandı. Teknik ve altyapı hizmetleri konusunda belediyenin destek vermesi protokolda yer aldı. Belediye Meclisi 1/1000, 1/5000, 1/25000'lik planları onayladı. Meclis, ağaçlandırma sahası olarak görülen yeri imar alanına çevirdi. Onay için de Ankara'ya gönderdi. DEÜ Jeofizik Bölümü, bölgede 15 kata kadar bina yapılabileceği belirtti. Binaların temeli 2 Temmuz 1996'da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atıldı. 15 milyondan başlayan, mühürlendiği dönemde 70 milyon olan aidatlar ile 63 bloğun bir kısmında 15 kat kaba inşaat tamamlandı; bir kısmı sıva aşamasına geldi. 2 bin 200 konut yapıldı. Son ÇED toplantısında, Uydukent'in 1/25000'lik plana uyumsuz olduğu belirtildi.

Seçimde söz verildi
19 Nisan 1999 yerel seçimleri öncesinde Berberoğlu ile Akdoğan, sorunu çözme sözü verdi. Fakat seçimlerden sonra yapılan genel kurul toplantısındaki tartışmalardan sonra belediye ile Uydukent'in diyalogu koptu.
Toplu Konut İdaresi'nden 46 trilyon kredi kullanılabilmesi için, arsa sahibi görünen belediyenin ipotek verebilmesi konusunda Belediye Meclisi Akdoğan'a yetki verdi.
Başkan ise inşaat ruhsatlarının geçerli olmadığını öne sürerek, yetkiyi kullanmadı; üyelere mektup yazarak aidat ödenmemesini istedi. 18 Mayıs 2000'deki Çevre Bakanlığı yazısında ÇED raporunun olumlu sonuçlanmadığı, 1/25000'lik plan ile uyumsuzluğun giderilmesi istendi. Belediye inşaat çalışmalarını durdurdu ve yıkım kararı aldı.
2001'de kooperatif yöneticileri yeni bir plan hazırlattı ancak, bu plana da onay verilmedi. Üyeler aidat ödemeyi bıraktı.
Belediye ile birlik arasındaki uyumsuzluğu gidermek için ANAP İl İdare Kurulu Üyesi Fikret Altan, esnaf Faruk Konuk, Belediye Evlendirme Memuru Berrin Yalçın da ortak oluşturulan yönetime girdi; fakat diyalog yine sağlanamadı. İki yıldır da belediye ile kooperatif arasında uzlaşma sağlanamadığından sorun çözümsüz bir şekilde bekliyor.

Yasak bölgeye okul
Kuşadası-Söke Korayolu'nun sol tarafında, ilçeye 8 kilometre uzaklıktaki Uydukent binaları, 1/25000'lik plana uygun olmadığı gerekçesiyle tamamlatılmazken, devlet bu alana okul yapması için hayırsever Fatma Önal ile protokol imzaladı.
Uydukentliler okulun yapılmasını ama binalara da izin verilmesini istiyor.

TAMAMLANSIN DİYENLER
Ben çözeceğim
Engin Berberoğlu (Belediye eski Başkanı, Uydukent'in Kurucusu): Dışarıdan Kuşadası'na faydası olacak gazeteci, sanatçı, hakem, MİT mensupları var. Bunların toplam üye içindeki sayısı yüzde 10'u aşmaz. ÇED raporu veya plan onayı sorunlarını aşıp 4 bin 328 konutu,bitireceğiz.
Burada her şey yasal
Savaş Demir (Uydukent Kooperatifler Birliği Başkanı): Buradaki üyelerden 3 binden fazlası Kuşadalı ve evsiz. Bir an önce ÇED raporumuzun verilmesi, 1/25000'lik planın onaylanması lazım. Burada her şey yasal.
İnancımızı koruyoruz
Hamit Özgün (Üveyik Kooperatifi Başkanı, Üst Birlik Genel Sekreteri): Üyelerimiz panikte değil. İnşaatların durmuş olmasına üzülüyor, fakat inançlarını koruyorlar. Sorunu mutlaka aşacağız.
Protokol uygulanmalı
Ziya Öksüzoğlu (Basın Koop Başkanı): Arsa Ofisi, bu araziyi belediye kanalı ile verdiği için belediye garantörümüz ve denetleyicimiz durumundadır. Belediye protokola uymalı.
Seçimlerde çözülür
Şansın Balatlıoğlu (Birlik Genel Saymanı):
Üyelerimiz, belediye seçiminin kaderlerini nasıl değiştirdiğini bu olayda gördü. 28 Mart'ta bunun bilincinde olarak oyunu verecektir.
Zemin etüdü yapıldı
Ahmet Balatlıoğlu (Teknik Koordinatör): Proje müellifi burada fay hattı olduğu iddia ediliyor. Oysa DEÜ Jeofizik Bölümü ile ortak zemin etüdü yapıldı. Avrupai radya temel kullanıldı.

DÜZENLEME İSTEYENLER
Üye sayısı azalmalı
Fuat Akdoğan (Belediye Başkanı):
Uydukent'in bitirilmesi konusunda seçimlerden önce söz verdiğim doğru. Fakat bu haliyle değil. ÇED raporu almak için üye sayısının azaltılması, blokların 4-5 kata kadar yıkılması ve 1200-1500 konut olacak şekilde bitirilmesi gerekiyor. 15-20 bin yeni nüfusa hizmet vermemiz mümkün değil. Kalıcı nüfusun 50 bin olduğu bir ilçede 20 bin kişiye ek yol, su, kanalizasyon otopark hizmeti veremeyiz. 28 Mart'ta yeniden adayım, kazanırsam Çevre Bakanlığı ile görüşüp, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra ÇED raporunu almak olacak.
Hepsi yıkılmaz
Yahşi Karamollaoğlu (Mimarlar Odası Kuşadası Temsilcisi): Uydukent olayı kamuoyunda tartışılmalı. Teknik elemanlar, yöneticiler, kent meclisi üyeleri ve sivil halk görüşlerini belirtmeli. Bu binaların hepsinin yıkılması istenemez. Konut sayısı 1000-1200'e düşürelerek gerçekten ihtiyacı olan kişilere konut verilebilir. Veya bina yoğunluğu azaltalarak termal turizm alanı ilan edilebilir. Buraya 20 bin insanı yerleştirmek, Kuşadası'nın içine bir Çine'yi katmak demektir.
Yeniden ele alınmalı
Yusuf Güneş (İnşaat Mühendisleri Odası Kuşadası Temsilcisi): Baykal'ın temelini attığı dönemde binaların ruhsatı yoktu. İmar Planı'nda orası hala ağaçlandırma sahası görülüyor. Uydukent'te jeofizik, jeolojik, jeoteknik araştırmalar yeniden yapılmalı. Görüntüyü bozan 4 blok yıkılarak, birkaç üyesi olan kooperatifler tasfiye edilerek 1500-2000 civarında konut kalmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurtarin-bu-konutlari_6819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!