Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kurtuluş'tan Kalan Anılar

Atatürk'ün mozolesinin altındaki 3 bin metrekarelik alan müze haline getirildi. Önceki gün açılan müze, Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Sa

Radikal
'Kurtuluş'tan Kalan Anılar

b>Atatürk'ün mozolesinin altındaki 3 bin metrekarelik alan müze haline getirildi. Önceki gün açılan müze, Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı anılarını gelecek nesillere taşımayı amaçlıyor.
Anıtkabir'in inşaası sırasında proje değişiklikleri nedeniyle atıl durumda kalan mozolenin altındaki alan, 9 ay süren çalışmaların ardından Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne dönüştürüldü.
Anıtkabir, açılışının 50. yılında onarıldı ve müze kısmı yenilendi. Atatürk'ü Türk milletine ve dünyaya daha iyi tanıtmak amacıyla mozolenin altında 3 bin metrekarelik sütunlu boş alan dört bölüm halinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak düzenlendi. Düzenlemenin amacı, yılda ortalama 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir'de ziyaretçileri Atatürk ve Cumhuriyet tarihi ile ilgili bilgilerle uğurlamak.
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ndeki eserlerin eskizleri, Türk ve Rus sanatçılar tarafından yapıldı. Müze içinde Atatürk'ün özel eşyalarının sergilendiği birinci bölümde Atatürk'ün sigara tabakalarından kılıçlarına, madalyalarından kıyafetlerine kadar çok sayıda özel eşyası sergileniyor. Bu bölümün en ilgi çeken sergi unsurunu ise Atatürk'ün balmumundan yapılan heykeli ve yanındaki köpeği. Özel bir cam kafes içinde yer alan bu bölümde, Atatürk'ün 8 yıl yanında kalan ve öldüğünde çok üzüldüğü ve içini doldurarak muhafaza edilen köpeği 'Foks' bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nca günümüze kadar korunan 'Foks' adlı köpek, Atatürk'ün orijinal çalışma masasının başında. Masada Atatürk'ü çalışırken gösteren balmumu heykel de gerçekçi bir görüntü sergiliyor.
Müzenin ikinci bölümünü oluşturan panoramada, dünyada başka bir örneği olmayan tabloyla 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, kara savaşları ve büyük Atatürk'ün bir kurtarıcı olarak ortaya çıkışı anlatılıyor. Bu bölümde mehmetçiğin yaralı düşman askerini taşıyıp ona su verip yarasını tedavi etmesi sergileniyor. Üçüncü bölümde yer alan, salonun sol tarafındaki panoramada ise Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra işgal edilen vatan toprakları ve buna karşı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ölüm kalım mücadelesi veren Türk halkı ve kahraman ordusunun 22 gün 22 gece devam eden ve zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Savaşı bütün gerçekliği ile canlandırılıyor.
Salonun sağ tarafındaki Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Savaşı panoramasında da Kurtuluş Savaşı'nın zaferle taçlandıran Dumlupınar Meydan Muhaberesi anlatılıyor. Dördüncü bölümü oluşturan tonozlu koridorda ise Atatürk devrimleri ve bu devrimleri yapan kadrolar tanıtılıyor. Müzede, bölümler arasındaki geçiş koridorlarında ise Atatürk ve silah arkadaşlarının yanı sıra kurtuluş mücadelesinde yapılan bütün savaşlara ilişkin yerli ve yabancı ressamların tabloları, kronolojik olarak sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurtulustan-kalan-anilar_1561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!