Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuşadası mı, Rant Adası mı?

Kuşadası Belediyesi’nin 2010 Denetim Komisyon Raporu soruşturma getirdi. CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı ve belediye yöneticileri hakkında İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni verdi. Aydın Valiliği’nin 2 Ağustos tarihli yazısı ile verilen izne uygun biçimde, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak soruşturma sonunda

BirGün Gazetesi
Kuşadası mı, Rant Adası mı?

STRONG>Kuşadası Belediyesi’nin 2010 Denetim Komisyon Raporu soruşturma getirdi.

CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı ve belediye yöneticileri hakkında İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni verdi. Aydın Valiliği’nin 2 Ağustos tarihli yazısı ile verilen izne uygun biçimde, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak soruşturma sonunda Belediye Başkanı Esat Altungün ve ilgili belediye yöneticilerinin yargılanıp yargılanmayacakları önümüzdeki günlerde belli olacak. CHP’li Belediye yönetiminin 9 aylık icraatının ele alındığı Belediye Meclis Denetleme Kurulu Raporu’nda birçok konuda anlamsız harcamalar bulunuyor. Denetim Komisyon Raporu’nun incelenmesi için görevlendirilen iki uzmanın hazırladığı raporda; “ihale ve akçeli işlemlerde birçok usulsüzlük tespit edildiği” belirtiliyor.

2 Ağustos tarihinde Aydın Valiliği’nin bakanlık adına Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dosya çerçevesinde belediye başkanı ve belediye yetkilileri hakkında 3628 sayılı yasanın 17. maddesi gereğince işlem yapılmasını istedi. “İrtikâp, rüşvet, basit ve nitelikli zimmet, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve  satımlara fesat karıştırma” suçlarını işleyenler hakkında devlet memurlarının yargılanması hükümlerinin uygulanmayacağını belirten 17. Madde kapsamında, belediye yönetiminin yargılanması süreci, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sonucunda başlayacak.

BAŞKAN ‘YILMAYACAĞIZ’ DİYOR

İçişleri Bakanlığı’nın raporlar üzerinde yaptığı inceleme sonunda Kuşadası Belediye yönetimi hakkında, soruşturma iznine gerek duyulmaksızın Cumhuriyet Savcılığında suç duyurusunda bulunması Kuşadası CHP’de şok etkisi yarattı. Bu konuda basına açıklamada bulunan Belediye Başkanı Esat Altungün, “Yargının konuyu değerlendirmesi, karar varması ve sonuçlandırmasını hep birlikte gözlemleyeceğiz. Sonucu hep birlikte göreceğiz. Bu konuda entrikalar, dalaveralar ve haince işbirlikleri bizi yolumuzdan da hedefimizden de alıkoyamayacak; vatandaşla sağladığımız bütünleşmeye en küçük bir zeval getiremeyecektir” dedi.

ÖDP: Yolsuzluklar ortada

KONU ile ilgili olarak görüşünü aldığımız Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kuşadası İlçe Örgütü adına açıklamada bulunan İlçe Başkanı Şenol Eskin; “2009 yılı harcama kalemlerini sıralayan Denetim Komisyonu Raporu’nun 29 Mart 2009’dan bu yana 9 aylık dönemi bugünkü yönetime ait. Belediyedeki mali işlemleri inceleyerek raporu hazırlayan bağımsız ve yeminli uzmanlar Kuşadası Belediyesi’nde bir yıl boyunca yaşanan keşmekeşliği, usulsüzlükleri, ihalelerdeki keyfiliği, ben yaptım oldu zihniyetinin sonuçlarını belgeledi. Hazırlanan komisyon raporu ile ilgili daha önce yaptığımız açıklamalarda; Denetim Komisyonu Raporu’nun başlı başına soru işaretleri ile dolu harcamaları içerdiğini 2010 yılı başında belirtmiştik. Ağırlıklı olarak 9 aylık süre içinde altyapı ve yol yapımına 332 bin lira, belediye çiçek harcamalarına 440 bin TL ödendiği görülüyor. Ayrıca 9 ayda 175 bin liralık yemek ikramı yapılmış. İsmail Cem Anıtı için yapılan 72 bin TL büyük ve anlamsız bir harcamadır. Halbuki bu anıtı 15 bin lira civarında yapma olanağı vardı. Ayrıca temizlik işleri,  haşere ilacı, dalgıç su pompası, mobilya, şemsiye/ şezlong, bitki, fiberoptik kablo, 135 kalem inşaat malzemesi alımı ile araç kiralama işlerinde usulsüzlük yapıldığı denetçilerce belirtiliyor” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasi-mi-rant-adasi-mi_82000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!