Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası'na Arıtma Olmazsa Turist Yok

Kuşadası'nın altyapı sorununu çözecek, Kuşadası Davutlar Güzelçamlı ve çevresi altyapı ve katı atık arıtma tesislerinin yapımını hedefleyen Kuşadas

Milliyet
Kuşadası'na Arıtma Olmazsa Turist Yok

b>Kuşadası'nın altyapı sorununu çözecek, Kuşadası Davutlar Güzelçamlı ve çevresi altyapı ve katı atık arıtma tesislerinin yapımını hedefleyen Kuşadası Evsel Atıkları Arıtma Tesisleri Projesi (KUŞATAK) bir kez daha ertelendi.
Avrupa ülkelerinin arıtması olmayan yörelere 2005'ten sonra turist göndermeme kararı nedeniyle bir an önce tamamlanması gereken projenin üçüncü ihalesinin de iptal edilmesi tepkilere yol açtı. İlk ihalesi mahkemece, ikinci ihalesi ise verilen tekliflerin fazla bulunması nedeniyle iptal edilen proje için açılan üçüncü ihale, Hazine ve DPT'nin onay vermesine karşın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onaylamaması yüzünden belirsiz bir tarihe ertelendi. Karara tepki gösteren Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Hazine garantisi ve devletten önemli maddi destek alamadıkları için sorunu kendi imkânlarıyla çözmek zorunda olduklarını belirtti.

2 milyon dolar yetmez
KUŞATAK'ın 2004 yatırım programına alınarak, Hazine'nin yaklaşık 2 milyon dolar ödenek ayrılabileceğini kendilerine bildirildiğini söyleyen Akdoğan şunları söyledi:
"Bu para projeyi hayata geçirmeye yetmeyeceği için, bir bölümünü kendi imkanlarımızla hayata geçirmeyi planladık. AB ülkelerinin kararı çok ciddi. Hızlı hareket edip, 2005'e kadar arıtma ve deşarj hattını devreye almayı planlıyoruz. KUŞATAK 90 milyon dolarlık bir maliyet gerektiriyordu. Planladığımız arıtma ve deşarj hattı ise yaklaşık 20 milyon dolara mal olacak. 2005'te Avrupa pazarının karşısına, onların beklediği standartlarla çıkacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasina-aritma-olmazsa-turist-yok_7096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!