Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuşadası’nda Tüm Çatılar Değişiyor

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, ilçedeki 55 bin 700 evin çatısından güneş enerjisi paneli ve televizyon antenlerinden arındıracak bir proje hazırladıklarını açıkladı.

NTVMSNBC
Kuşadası’nda Tüm Çatılar Değişiyor

uşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, ilçedeki 55 bin 700 evin çatısından güneş enerjisi paneli ve televizyon antenlerinden arındıracak bir proje hazırladıklarını açıkladı.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Kuşadası gibi önemli bir turizm beldesinde binaların çatısında “görsel kirliliğin çok arttığına” dikkati çekerek, ilçede daha güzel bir görünüm sağlamak için çözüm arayışına girdiklerini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile yürüttükleri projenin Türkiye’de ilk olacağını ifade eden Akdoğan, bu projeyle çatılardaki güneş enerjisi panellerinin çatının içine monte edileceğini, depoların ise çatının altına gizleneceğini, televizyon anten ve çanaklarının da teke düşürülerek görülmeyecek şekilde yerleştirileceğini söyledi.

Akdoğan: Projenin İlk Örneğini Otelimde Yaptım
Çevre ve Orman Bakanlığına Kuşadası’nda uygulanması için 4-5 çatı projesini gönderdiklerini, bakanlığın iki projeyi belirleyip kendilerine bildirdiğini belirten Akdoğan, “Tahmin ediyorum bu kararı Ağustos ayında meclisimizden geçirebiliriz. Çatı düzenlemesinin ilk örneğini ben kendi tesisimde yaptım. Kuşadası’nın göbeğinde 86 odalı apart otelimde, 62 güneş enerjisi panelini çatıya gizledik. Bütün apartın tek bir anten ile televizyon izlemesi için çalışma yaptık. Güneş enerji panelleri çatının içine gömüldü, su deposu çatının altına alındı” dedi.

‘Görünüm Güzelleşirse Turist Sayısı Artar’
Belediye Başkanı Akdoğan, vatandaşların da projeye sıcak bakacaklarını umut ettiğini, görünümün güzelleşmesinin, Kuşadası’na daha çok turist gelmesi anlamına geldiğini söyledi.

Akdoğan, yaklaşık 250-300 gün güneş gören bir ilçede enerji panellerini kaldırmadıklarını, güneş enerjisinden yararlanmayı sürdüreceklerini belirtti.

Vatandaşa Kereste Desteği
Akdoğan, “Belediye olarak çatıların düzenlenmesinde kereste desteğinde bulunacağız. Bakanlık yetkilileriyle görüştük. Ormanlardan yaşlılık nedeniyle kesilip, kereste olarak satılan ürünlerin bugünkü metre küp fiyatı bin 600, bin 800 YTL’dir. Biz bunun maliyetinin yüzde 10’una bakanlıktan alıp vatandaşa vereceğiz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2002 yılında Kuşadası’nda hane sayımı yaptığını ve 55 bin 700 konut tespit ettiğini belirten Akdoğan, ilçe nüfusunun kışın 60 bin civarında olduğunu, yazın ise bu sayının 200 bini geçtiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasinda-tum-catilar-degisiyor_46217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!