Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşların Yaşam Alanları Tehdit Altında

Doğa Derneği Önemli Kuş Alanları Sorumlusu Bahtiyar Kurt, Türkiye’deki 184 önemli kuş alanının (ÖKA), barajlar ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniy

NTV-MSNBCb>Doğa Derneği Önemli Kuş Alanları Sorumlusu Bahtiyar Kurt, Türkiye’deki 184 önemli kuş alanının (ÖKA), barajlar ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle tehdit altında olduğunu bildirdi.

Bahtiyar Kurt, ÖKA’ların korunabilmesi için mevcut su politikalarının yeniden gözden geçirilerek, baraj yapımı ve sulu tarımı genişletme çalışmalarında doğal yaşamın ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde bulunan Beyşehir Gölü’ne kuş gözlemi yapmak için gelen Bahtiyar Kurt, doğadaki kuş türlerinin nesillerini sürdürebilmeleri için gerekli koşulların bulunduğu alanların ÖKA olarak adlandırıldığını söyledi. Türkiye’de toplam 184 ÖKA’nın bulunduğunu belirten Kurt, “Beyşehir Gölü’nün da aralarında bulunduğu ÖKA’lar, uzun yıllar süren arazi çalışmaları sonucunda uluslararası kabul görmüş teknikler kullanılarak belirlendi. Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 14’ünü kaplayan ÖKA’lar, hakkında en çok ve en güncel verilere sahip olduğumuz alanlardır” dedi.
Türkiye’nin ÖKA’lar açısından oldukça zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Kurt, şunları kaydetti: “Bu zenginliğine karşın, önemli kuş alanlarının büyük bölümü, barajlar ve bilinçsizce yapılan tarımsal sulama nedeniyle tehdit altındadır. ÖKA’lara akması gereken su barajlarda tutuluyor ya da tarımsal sulamada kullanılıyor. Bu nedenle kuşlar, doğal ortamları bozulduğu için bu bölgeden uzaklaşıyor ya da ölüyor. 184 ÖKA’dan 51’i, etkili bir koruma çalışma yapılmadığı takdirde önümüzdeki 2 yıl içinde doğal özelliklerini kaybedecek. Bu alanların yüzde 78’i ise herhangi bir koruma statüsünden de yoksun.”
Kurt, ÖKA’ların korunabilmesi için mevcut su politikalarının yeniden gözden geçirilerek, baraj yapımı ve sulu tarımı genişletme çalışmalarında doğal yaşamın ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuslarin-yasam-alanlari-tehdit-altinda_11188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!