Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kütahya’ya Yapılacak Maden, Bursa ve Balıkesir’i Etkileyecek

Kütahya’nın, Simav ilçesi Örencik köyüne yapılması planlanan altın - gümüş madeni projesine ilişkin CHP’nin hazırladığı raporda, projenin faaliyete geçmeden iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.

yapi.com.tr
Kütahya’ya Yapılacak Maden, Bursa ve Balıkesir’i Etkileyecek

Kütahya Simav ve Tavşanlı ilçeleri sınırları içerisinde “Altın-Gümüş Madeni, Açık Ocak Kapasite Artırımı-Yığın Liçi ve ADR Tesisi” projesi planlanıyor. Proje ile ilgili işletilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci kapsamında 20 Ocak 2021’de inceleme ve değerlendirme toplantısı yapıldı, ancak henüz nihai ÇED raporu yayımlanmadı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; CHP’li 6 milletvekili bir heyetle birlikte 26 Şubat’ta söz konusu proje sahasında incelemelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, heyetin incelemelerini ve gözlemlerini rapora dönüştürdü. Raporda bölgede yaşayanların korku ve endişe içinde olduklarına dikkat çekildi. Raporda “Maden şirketinin köylülere arazilerini önerilen fiyattan satmadıkları takdirde çok daha düşük bedellerle kamulaştırılacağı tehdidinde bulunmak suretiyle köylüleri korkuttuğu ve arazilerini satın aldığı öğrenilmiştir.” denildi.

Raporda çok sayıda mahallenin isale hattının ÇED içinde kaldığının altı çizilerek şu ifadelere yer verildi: “Bölgeden doğan akarsular Emet Çayı ve Kocaçay ile Emet Çayı olarak birleşmekte, Emet Çayı ileride Mustafa Kemal Paşa Nehri ile Uluabat Gölü’nü beslemekte ve daha sonra da Kocasu olarak Karacabey Ovası’ndan Marmara Denizi’ne dökülmektedir. Bursa ve Balıkesir illerimizi halk sağlığını yakından ilgilendiren projenin, yerleşim alanlarına mesafesi, mera-orman-tarım alanlarını işgal etmesi, su kaynaklarını tehdit etmesi göz önüne alındığında faaliyete geçmeden iptal edilmesi gerekmektedir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kutahyaya-yapilacak-maden-bursa-ve-balikesiri-etkileyecek_184426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!