Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuzey Adana Planlı Şehir Değil

Başbakanlık İdareyi Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk Kuzey Adana’daki yapılaşmanın ‘bir şehircilik cinayeti’ olduğunu öne sürdü.

Zamanb>Başbakanlık İdareyi Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk Kuzey Adana’daki yapılaşmanın ‘bir şehircilik cinayeti’ olduğunu öne sürdü.

Prof. Dr. Öztürk, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın her seferinde bir övünç kaynağı olarak ifade ettiği Kuzey Adana’daki yapılaşmanın ‘modern şehircilik normlarına’ uygun olmadığını söyledi. Kendisinin doktora çalışmasının kentleşme üzerine olduğunu ifade eden Prof. Dr. Azim Öztürk, “Ben Amerika ve İngiltere’de yıllarca şehircilik üzerine çalıştım. Ancak bırakın Amerika ve İngiltere’yi hemen çevremizdeki Gaziantep, Kayseri ile Konya ve Ankara’yı dahi gidip gören birisi Adana’nın modern şehircilik açısından ne kadar olumsuz bir tablo içerisinde olduğunu anlayabilir” dedi.

Prof. Dr. Azim Öztürk başkanlığını yürüttüğü Başbakanlık İdareyi Geliştirme Merkezi’nde yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Öztürk, ‘küçük fonksiyonel devlet’ için çalıştıklarını ifade ederek, “Yıllardır yakınma kaynağı durumundaki hantal bürokrasiyi devletin her alanında kaldıracağız. Devlette denetim mekanizmasının daha işler hale geleceği ancak yetki devriyle işlerliği artmış bir sistem getireceğiz” diye konuştu. Özellikle yerel yönetimlerin işlerliği üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Azim Öztürk, “Ancak yetkileri arttırılmış belediye yönetimlerinde ise vizyon sahibi yöneticiler olması şart” dedi.

‘Özel şirket olsa batardı’

Adana’da Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bazı projeleri eleştiren Öztürk, “Raylı sistem ve Celal Bayar Köprülü Kavşaklarını ele alalım. Bu başarısız projeleri gerçekleştiren özel bir şirket olsa kesinlikle batardı. Bazı çalışmaları yürütürken yasalara uygun hareket edebilirsiniz ancak bu projenin uygulama aşamasında topluma, devlete ne derece faydası olacağının da önemi vardır. Yetkililer güzergahı hatalı bir raylı sistemin veya kullanımda yoğun trafiğe bir rahatlık getirmekten ziyade tıkayan köprülü kavşağın hesabını halka anlatmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-adana-planli-sehir-degil_5624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!