Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Laodikya Kazılıyor

Laodikya Kazıları Tamamlandı

Denizli’nin Çürüksu Vadisindeki Laodikya antik kentinde 4 aydır sürdürülen çalışmalar tamamlandı. Kısa süreli çalışmada büyük sonuçlara ulaşıl

NTV-MSNBC
Laodikya Kazıları Tamamlandı

b>Denizli’nin Çürüksu Vadisindeki Laodikya antik kentinde 4 aydır sürdürülen çalışmalar tamamlandı.
Kısa süreli çalışmada büyük sonuçlara ulaşıldığını belirten uzmanlar, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek kazılarda tarihle ilgili önemli bilgilere ulaşmayı hedefliyor. Çalışmalar sırasında 3 arkeolog ve 29 işçi görev aldı. Kazılarda İncil’de de adı geçen kilisenin ön cephe duvarı, kapısı ile bazı bölümleri, mermerli yol ve sütunlu ana caddenin büyük bölümü gün ışığına çıkarıldı.
Denizli Müze Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmaların ilk bölümü bitti. Denizli Müze Müdürlüğüne bağlı 3 arkeolog ve 29 işçi, İncil’de de adı geçen kilisede çalıştı, Pamukkale Üniversitesi de sütunlu ana caddede yürüttüğü kazıyla çalışmalara destek verdi.

NİSAN AYINDA TEKRAR BAŞLAYACAK
4 Ay süren çalışmalarda kilise’nin ön cephe duvarı, kapısı ile bazı bölümleri, mermerli yol ve sütunlu ana caddenin büyük bölümü gün ışığına çıkarıldı. Ayrıca kentin anıt kapısının kalıntılarına da ulaşıldı. Nisan ayında yeniden başlayacak kazı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle, ören yerinde bir kokteyl düzenlendi.
Denizli valisi Yusuf Ziya Göksu da, Denizli’nin yoğun çabalarla başlattığı kazı çalışmalarında gelinen noktanın gurur verici olduğunu söyledi. Bu arada antik kentteki çalışmaların dünya kamuoyunda da yakından izlenmesi nedeniyle internette www.laodikeia.com adresiyle bir sayfa açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/laodikya-kazilari-tamamlandi_2166.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!