Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Leyleklere "Dost" Köy

Aydın'ın Söke ilçesine bağlı ''leylek dostu'' olarak bilinen Avşar köyünde, bu ay sonu gelmesi beklenen leyleklerin, elektrik tellerine takılıp telef olamaması için direklere yapay yuva yerleştirildi.

NTV
Leyleklere "Dost" Köy

STRONG>Aydın'ın Söke ilçesine bağlı ''leylek dostu'' olarak bilinen Avşar köyünde, bu ay sonu  gelmesi beklenen leyleklerin, elektrik tellerine takılıp telef olamaması için direklere yapay yuva yerleştirildi.

Köy Muhtarı Kerim Uyanık, gazetecilere yaptığı açıklamada, leyleklerin göçleri sırasında Azap ve Avşar gölleri ile Büyük Menderes Nehri gibi önemli sulak alanlarının yakınında bulunan Avşar köyünü tercih ettiklerini ifade etti.

Bölgede en fazla leylek yuvasının bulunduğu köylerine, bu nedenle ''leylek dostu köy'' denildiğini ifade eden Uyanık, ancak engebeli arazide bulunan köylerinde elektrik tellerinin leylekler açısından büyük risk taşıdığını söyledi.

Uyanık, köyde bulunan 19 leylek yuvasından 13'ünün elektrik direklerinde bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bu nedenle leylekler ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Özellikle yavru leyleklerden çoğunluğu, uçma denemeleri sırasında elektrik tellerine çarparak, telef oluyor'' dedi.
        
Elektrik Direklerine Yapay Yuva Yerleştirildi
        
Leylek yuvalarının elektrik direklerinde olmasından dolayı geçen yıl 26 leyleğin telef olduğunu bildiren Uyanık, her leyleğin ölümünde köyün elektriksiz kaldığını söyledi.

Uyanık, şöyle konuştu:''Geçen yıl köyümüzde bulunan 19 yuvada, 24 yavru tespit ettik. Bu yavrulardan 9'u elektrik tellerine, 1'i de gübre çuvalındaki iplere takılarak telef oldu.

Leyleklerin telef olmaması için elektrik tellerine yalıtım yapılması ve yuvaların olduğu direklerin üzerine yapay platform yerleştirilmesi için ilgili kurumlara müracaat ettik.

Aydın İl Genel Meclisi ve AYDEM, leyleklerin telef olmaması ve köyümüzün elektriksiz kalmaması için alınacak önlemleri ilk olarak köyümüzde başlattılar. Bu amaçla ilk olarak riskli 13 elektrik direği üzerine yapay yuva yerleştirildi. Avşar köyünün ardından Yeşilköy ve Karacahayıt köylerinde da aynı uygulama yapılacak.''
        
İlk Gelen Leyleğin Konduğu Eve Bir Çuval Un verilecek
        
Leyleklerin her yıl şubat ayı sonunda Avşar köyüne geldiğini belirten Muhtar Uyanık, ''Bu yıl ilk gelen leylek hangi eve konarsa o evin sahibine 1 çuval un vereceğim'' diye konuştu.Köylülerin leyleklerin geleceği günü heyecanla beklediklerini bildiren Muhtar Uyanık, leyleklerin köylerine geldikleri hafta ''şenlik'' düzenleyeceklerini de kaydetti.Uyanık, Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek'in de şenlikte dağıtılmak üzere yapılacak börekler için 5 çuval un vereceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/leyleklere-dost-koy_76755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!