Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Likyalılar Dağlara Bile Atıksu Kanalı Yapmıstı

Likyalılar dağlara bile atıksu kanalı yapmıstı

Akşam AKDENİZkdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik’in başkanlığında Beydağları'nda yüzey araştırması yapan uluslararası ekibin bulduğu İnönü Antik Kentinde arkeoloji çevrelerini şaşırtan bilgiler elde edildi. Antik çağdaki adı henüz bilinmeyen İnönü antik kentinde ikinci yüzyıla ait atık su şebekelerine rastlandı. Yapılan yüzey araştırmalarında sarp kayalıkların üzerine inşa edilen fabrika evlerde zeytinyağı presinin yapıldığı belirlendi. Fabrikanın atıklarının ise atık su kanalları ile tahliye edildiği tespit edildi.

Teraslı arazide tarım
Araştırma ekibinin arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut, İnönü Antik Kenti’nin Çakırlar-Saklıkent yolunda ormanlık alanın içinde yer aldığını açıkladı. İkinci Yüzyıla ait Antik kentin yanında bulunan mağaradan dolayı bu yerleşim alanına İnönü adını verdiklerini bildiren Kızgut, denizden yaklaşık bir kilometre yükseklikteki şehirde ilginç kalıntılara rastladıklarını söyledi. İnönü yerleşim alanının köy mü yoksa kent mi olduğunu halen tespit edemediklerini açıklayan Kızgut, ancak kalıntıların bu bölgede teraslı arazilerde tarım yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Evlere kadar su
Araştırma ekibinde görev alan Alman Bilim Adamı Max Kunze de, İnönü yerleşiminde kuleye benzeyen kayalar üstünde bir binanın olduğunu açıkladı. Ayrıca İnönü yerleşim alanında birbiriyle benzer planda yapı kalıntılarına rastladıklarını açıklayan Kunze, “Yanyana inşa edilen bu yapılarda zeytinyağı presi yapılıyordu. Evlerin şemalarının hepsi birbirinin aynısı. Yapılan bir giriş odası ile buraya açılan iki odadan oluşuyor. Bu odalarda zeytinyağı presi yapılıyordu. Ayrıca bu yapıların iki katlı olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü birinci katın üzerinde kirişler tespit ettik. Bu yerleşim alanının çevresindeki yamaçların teras haline getirilip tarım yapılıyordu. Burada bağcılık da yapıp şarap üretiyorlardı. Yapıların atık su kanalları da bulunuyor. Ayrıca su evlere kadar geliyor. Sarp bir yerde kentler kurmanın mantığını bilmiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/likyalilar-daglara-bile-atiksu-kanali-yapmisti_40301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!