Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin Temeli Atıldı

Zeytinburnu'nda 14 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan ve içinde 290 şifalı bitkinin yeralacağı Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin temel

İBB
1 Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin Temeli Atıldı

b>Zeytinburnu'nda 14 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan ve içinde 290 şifalı bitkinin yeralacağı Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin temeli, Başkan Gürtuna tarafından atıldı.

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan şifalı bitkiler, günümüzde ilaç yapımında da büyük bir yer tutuyor. Bu kültürün yaşatılması ve halkımıza doğru bir şekilde tanıtımı için Türkiye'nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nin temeli Zeytinburnu'nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından atıldı.

Temel atma töreninde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Soydan, İBB Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı Faruk Anılsın, İBB Park ve Bahçeler Müdürü Ahmet Temel, İBB Spor A.Ş. Genel Müdürü Ayhan Bölükbaşı, İBB Sağlık İşleri Daire Başkanı Ahmet Zeki Şengil, Zeytinburnu Belediye Başkan Vekili Fahri Biçer, Zeytinburnu Kaymakamı Mustafa Pekdemir ile çok sayıda vatandaş da yeraldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, dünyada henüz birkaç şehirde kurulmuş olan tıbbi bitkiler bahçesinin tamamlanmasıyla, bu konudaki çok önemli bir açığı kapatılacağını söyledi. Kültürümüzde tıbbın babası sayılan "Lokman Hekim"in adını alacak olan bu bahçenin Zeytinburnu ve Merkez Efendi'nin çehresini değiştireceğini belirten Ali Müfit Gürtuna, 'Bu bahçe için Merkez Efendi'nin seçilmesi tesadüfi değildir. Merkez Efendi de şifalı bitkileri kullanan kendi döneminin en büyük hekimlerindendir ve tarihi mesir macununu yapmıştır. Biz İstanbul'un Fethi'nin 550. Yılı'nda başlattığımız 550 Yeni Eser projesiyle şehirdeki altyapı sorununu tamamen bitiriyoruz. Şimdiden günlük hayatta hiçbir sıkıntısı olmayan yaşanabilir bir İstanbul oluşturduk' dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Zeytinburnu'nda sürdürdüğü çalışmalara da değinen Başkan Gürtuna, şöyle konuştu; 'Zeytinburnu'nda çok kirli akan, kötü kokan bir dere vardı onu temizledik, eski Topkapı otogarını şehir parkı yaptık. Şimdi İstanbul surlarının restorasyonuna başladık. İnşallah Vatan caddesinden Zeytinburnu'na kadar tüm İstanbul bir kültür havzası olacak. İstanbul'u yaşanabilir bir şehir haline getirdik. Şimdi ikinci aşamayı başlatıyoruz; kültür-kongre-spor merkezi, yöneten ve lider şehir İstanbul'u ilçe belediyelerimizle ve sizlerle birlikte elelele, gönül gönüle inşa edeceğiz. İstanbul ve Türkiye asla büyük iddialarından vazgeçmeyecektir.'

Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkan Vekili Fahri Biçer de Başkan Gürtuna'ya Zeytinburnu ve İstanbul'a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanlığı bünyesindeki Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Zeytinburnu'nun Merkez Efendi Mahallesi'nde inşaatına başlanan Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi, 14 bin metrekarelik bir alana kurulacak ve bu bahçede 290 değişik türden binlerce bitki yeralacak.

Tıbbi Bitkiler Bahçesi, sadece görsel amaçlı olmayacak; vatandaşlar burada, bitkileri doğrudan gözlemlemenin yanında kullanılış şekilleri, yetiştirilme özellikleri vs. gibi konularda da sözlü, yazılı ve görsel malzemeye dayalı bilimsel bilgiler alabilecekler.

Bahçede; perennial, çalı ve ağaç formundaki bitkilerden sera ortamında yetişen birçok bitki yeralacak. Dolayısıyla bahçe içinde 240 metrekarelik bir de sera olacak. Bunun yanında idari birim, araştırma birimi, kitaplık, sergi salonu ile dia ve video gösterileri için kapalı bir oda olacak. Yapılacak olan çay evinde ise bahçedeki bitkilerden hazırlanacak bitkisel çaylar, bunlara ait droglar, tıbbi bitkilerimizi tanıtmaya yönelik hediyelik eşya satışının (takvim, kart, bardak altı, vs) yapılacağı bir bölüm de yeralacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lokman-hekim-tibbi-bitkiler-bahcesinin-temeli-atildi_4748.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • tam olarak yerini bilmediğimiz için gidip göremiyoruz. etraflıca bir kroki gönderilirse sevinirim. saygılarımla aozulker@gmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!