Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Londra Ulusal Galeri’de Sahte Tablolar Sergisi

Londra’nın dünyaca ünlü mekânı National Gallery (Ulusal Galeri), yıllar içinde kendisine gerçek diye satılan sahte tabloları sergileyerek İngiliz mizahına yeni bir pencere açtı. Gerçek sanılan sahte tablolar arasında Boticelli, Dürer ve Rembrant da mevcut.

Hürriyet Gazetesi
Londra Ulusal Galeri’de Sahte Tablolar Sergisi

Londra’nın dünyaca ünlü mekânı National Gallery (Ulusal Galeri), yıllar içinde kendisine gerçek diye satılan sahte tabloları sergileyerek İngiliz mizahına yeni bir pencere açtı. Gerçek sanılan sahte tablolar arasında Boticelli, Dürer ve Rembrant da mevcut.

Hiç kuşku yok ki dünyanın en önemli resim koleksiyonlarından birisi Londra’nın ünlü Trafalgar Meydanı’ndaki National Gallery’de bulunuyor. Yıllar içinde kılı kırk yararcasına koleksiyona katılan tablolar, galerinin yüksek tavanlı salonlarında senelerdir sergileniyor. Ancak, müzeye alınan ve alınacak eserleri incelemek için 1934’te kurulan Bilimsel Araştırmalar Bölümü ile birlikte işin rengi biraz değişiyor. Çünkü bilim insanlarının yıllar boyu süren incelemeleri, büyük bir gururla sergilenen kimi önemli tabloların sahte olduğunu ortaya çıkarıyor.

İlk sahte sergi

Ancak İngiliz mizahı tam da burada giriyor devreye. Galeri yönetimi, ‘Bizi nasıl kandırmışlar’ diye dövünmek yerine, bu sahte eserleri sergilemeye karar veriyor. “Close Examination: Fakes, Mistakes and Discoveries (Detaylı İnceleme: Sahteler, Yanlışlar ve Keşifler)” adlı sergi, işte bu fikrin ürünü. Bir başka ifadeyle, bilimsel teknikler kullanılarak sahteliği anlaşılan eserleri bir araya getiren ilk sergi bu.Sergide, 40 tablo yer alıyor. Bunlardan ‘A Man with a Skull / Kurukafalı Adam’ın Alman ressam Hans Holbein’e ait olduğu sanılıyordu. Meğerse, 16. yüzyıldan sonra başka bir ressam tarafından yapılmış. İtalyan ressam Boticelli’nin ‘Venüs and Mars’ ile ‘An Allegory’ tabloları da dikkat çeken diğer sahte tablolar arasında bulunuyor. Albert Dürer’in olduğu sanılan ‘The Virgin and Child (Bakire ve Çocuk)’ isimli tablonun ise neredeyse kolektif bir ürün olduğu yani muhtelif ressamlar tarafından yapıldığı da yine incelemeler sonucunda anlaşılıyor. Bu ilginç sergi, Türkiye için giderek daha ilginç bir tarih haline gelen 12 Eylül’e kadar açık.

Sahtekârlığa önlem: Özgünlük sertifikası

National Gallery bile sahte tablo alabildiğine göre, bu herkesin başına gelebilir demektir. Uzmanlar, bu tür bir hataya düşmemek için tablo ile birlikte mutlaka ‘Özgünlük sertifikası’ istenmesi gerektiğini söylüyor. Özgünlük sertifikası, satın alınan esere ait bütün bilgileri ihtiva eden bir belge. Belgede, eserin ve sanatçının adı ile imzasının yanısıra, kullanılan malzemeye ilişkin detaylar da bulunuyor. Buraya kadar özgünlük sertifikası istemenin herhangi bir sakıncası yok. Ancak uzmanlar, aynı sertifikanın, tablonun ressamın kendisinden alınması durumunda bile istenmesi gerektiğini söylüyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/londra-ulusal-galeride-sahte-tablolar-sergisi_81621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!