Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Longoz Ormanına TOMA ve Akrep Fabrikası

Ethem Sancak’a ait Bmie emat prion ca impedrite MC firması Sakarya’da Acarlar Gölü ve longoz ormanları yakınına TOMA ve Akrep fabrikası kuracak

yapi.com.tr
Longoz Ormanına TOMA ve Akrep Fabrikası

Sakarya’nın Karasu ilçesinde 5 köyü kapsayan, tarım ve orman alanlarının da içinde bulunduğu 222 hektar büyüklüğündeki arazi Nisan 2015’te Bakanlar Kurulu kararıyla Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edildi. Bu kararın ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ethem Sancak’a ait BMC Otomotiv Şirketi'nin başvurusunu kabul ederek, arazinin BMC’ye özel “Münferit Endüstri Bölgesi” ilan edilmesi için harekete geçti. BMC’nin araziye akrep, TOMA, kirpi gibi savunma sanayi araçları üretimi için kuracağı tesislerin ÇED süreci başladı.

BirGün Gazetesi'nden Berivan Tanrıverdi'nin haberine göre Sakarya Çevre İl Müdürlüğü ile BMC Otomotiv Firması yetkilileri önceki gün İhsaniye Köyü’nde düzenlenen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ve AKP’li muhtarların da katıldığı ÇED toplantısında, yapılması planlanan otomotiv fabrikası hakkında bilgi verdi. BMC Otomotiv Şirketi yetkilileri Karasu’da kurmayı planladıkları savunma sanayi araçları üretimi tesisi ile ilgili hazırladıkları çalışmaları sundu.

Orman yok olacak

Düzenlenen ÇED toplantısında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük, arazinin otomotiv ihtisas bölgesi ilan edilmesiyle ilgili açılan davanın devam ettiğini hatırlatarak, firmanın ve il çevre müdürlüğünün gerçekleştirdiği toplantının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. Küçük, ÇED iptalini yazılı ve sözlü belirtti. Tüm uyarılarına rağmen toplantı devam ederken, Küçük toplantıyı terk etti.

Kurulacak olan fabrikanın çevreye vereceği tahribatı BirGün’e değerlendiren Küçük, “Acarlar Gölü ve longoz ormanlarını yakınında kurulmak istenen endüstri yapı ve tesisler bu alanların ekolojisini yok edecek. Biz sanayileşmeye değil; yanlış yerde, yanlış koşullarda sanayileşmeye karşıyız” dedi.

ÇED toplantısı hukuksuz

TMMOB tarafından Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü’ne ÇED toplantısının iptali için sunulan yazıda, “Arazinin endüstri bölgesi ilan edilmesi kararına açtığımız davalar ortadayken sonuç beklenmeden ÇED toplantılarının yapılması hukuka aykırıdır” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/longoz-ormanina-toma-ve-akrep-fabrikasi_137779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!