Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Louvre ve Guggenheim, Abu Dabi’deki Sanat Adası için Yarışıyorlar

The Guardian yazarı Angelique Chrisafis, Abu Dabi’nin 14.5 milyar sterlinlik Modern Kültür Bölgesi’nde ilk olabilmek için büyük “marka”ların kıyasıya mücadele ettiğini yazıyor.

yapi.com.tr
1 Louvre ve Guggenheim, Abu Dabi’deki Sanat Adası için Yarışıyorlar Abu Dabi'deki Modern Kültür Bölgesi

br/>

The Guardian yazarı Angelique Chrisafis, Abu Dabi’nin 14.5 milyar sterlinlik Modern Kültür Merkezi’inde ilk olabilmek için büyük “marka”ların kıyasıya mücadele ettiğini yazıyor.Birleşik Arap Emirlikleri’nin Saadiyat adasında bir “Modern Kültür Bölgesi” planladı. 27 milyar dolar bütçe ayrılan bu proje için seçilen Saadiyat adasında -Saadiyat Arapça’da mutluluk adası olarak geçiyor- müzeler, bir konser salonu, sanat galerileri, iki golf sahası, oteller ve yedi yıldızlık bir ikonik bir otel bulunacak. Ayrıca indoor kayak merkezi, sualtı oteli ve 4 milyar dolarlık bir theme park da Abu Dabi’deki bu yeni merkez için düşünülenler arasında. Bu “elit” ada yapılanmasına verilecek olan isim “dünya” olacak. Bu adada yer sahibi olabilmek için dünyanın en önemli müzeleri bir rekabet içine girdiler. Guggenheim yerini ayırtmışken Louvre Müzesi’nin durumu henüz belli değil.

Dünyanın en muhteşem sanat müzelerinden biri olan Louvre, Avrupa’nın en büyük kültürel ihracatı olma yolunda ilerliyor. Jacques Chirac'ın batı ve doğu sanatının birbirini tanıması ve anlaması amacıyla Louvre Müzesi’ni kısa bir süre sonra Orta Doğu’ya ihrac etmeyi planlıyor. Fransız hükümetinden bir delegasyon, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılanmakta olan bu Modern Kültür Merkezi’ne Louvre Müzesi’ni götürmek için çalışmalarını sonlandırmak üzere. Anlaşmanın sonlandırılmasının ardından Abu Dabi’nin yeniden yapılanan kültür bölgesine Fransa’nın bu ünlü “marka”sının damgasını vurması bekleniyor.

Dünyanın en geniş sanat koleksiyonuna sahip olan Guggenheim Foundation, Frank Gehry’nin tasarlayacağı bir müze ile Abu Dabi’de yer alması ise kesinleşti. Gehry’nin müzesinin inşası 2012 yılında tamamlanacak. Kültürel marka olmuş isimlerin Abu Dabi’de yer alma yarışında, Louvre Müzesi de, koleksiyonlarının sergileneceği ve Fransız mimar Jean Nouvel’in tasarlayacağı müze ile Guggenheim’i geride bırakmayı amaçlıyor. Saadiyat’ta Louvre ve Guggenheim dışında üç müze daha yer alacak.
Alışveriş cenneti haline gelen Dubai’den turistleri kendi çekmek isteyen Abu Dabi için Louvre oldukça önem taşıyor. Geçen sene 7.5 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Louvre Müzesi’nin koleksiyonlarını adasına katabilmek için Abu Dabi’nin 750 milyon Euro’yu gözden çıkardığı iddia ediliyor. Louvre’u Arap Dünyası’na ihraç etmek için Abu Dabi ve Paris’te yaklaşık bir yıldır ülkelerin konuyla sorumlu delegasyonları çalışmalarını sürdürüyorlar.

Guggenheim gibi Louvre Müzesi’nin küratörleri de dini öğeler ve nü çalışmalar içeren eserleri Abu Dabi’de sergilemeyecekler. Sanat dünyasının kimi isimleri ise bu durumun sanattan çok kültürel ve ekonomik çıkarlar düşünülerek alındığı ve Fransa’nın uluslararası platformda kültürel ve ekonomik pazar payını artırmayı amaçladığını iddia ediyor. Fransa’nın Arap Dünyası’na yönelik bu çalışmaları hakkında konuşan Fransız Journal des Arts editörü Philippe Régnier, Fransa’nın bu politikasının kültürelden çok politik olduğunu çünkü bu projeyi müze küratörleri yerine Kültür Bakanlığı’nın üstlendiğini söylüyor. Daha şimdiden Fransız küratörlerin Katar’da inşa edilen ve Louvre’un camdan piramidinin tasarımcısı I. M. Pei’in tasarladığı İslam Sanatı Müzesi konusunda danışmanlık yaptıkları, sanat dünyasındaki bu bakışı güçlendiren örnekler arasında yer alıyor.

Fransız medyasındaki iddialar bunlarla bitmiyor. İddialara göre Louvre'un müdürü, Henri Loyrette, önce Abu Dabi projesine, Louvre’un uluslararası piyasada pazarlanan bir markaya dönüşebileceği endişesiyle sıcak bakmamış. 2008’de Lens’de bölgesel bir kol oluşturacak olan Louvre, zaten Atlanta’daki High Museum of Art ile ortaklık projesine imza atmıştı. Ancak Kültür Bakanlığı, Pompidou centre, the Musée d'Orsay, Versay Sarayı ve Quai Branly’deki Afrika ve Asya Sanatları Müzesi gibi kimi kurumları da projede fikir beyan etmeleri ve koleksiyonlarından kimi eserleri Abu Dabi’ye göndermeleri için çağrıda bulundu. Louvre’un basın sözcüsü Abu Dabi görüşmeleri hakkında yorumda bulunulmayacağını çünkü bu projenin Louvre ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında değil, iki ülke arasında gerçekleştiğini bildirdi.

Louvre’un içinde dolaşan sorulardan bir tanesi ise eğer proje hayata geçerse Birleşik Arap Emirlikleri’nin Louvre’daki eserlerin Abu Dabi’de sergilenmesi için ödemeye hazır olduğu paydan Louvre’a düşecek olan miktar. Louvre’da şu an İspanya’dan Hindistan’a kadar yayılan bir coğrafyada kurulmuş olan İslam medeniyetlerine ait 10.000 civarında sanat eseri bulunmakta ve bu eserler yet sıkıntısı nedeniyle şu an Louvre’da sergilenemiyorlar. Suudi prens Walid bin Talal’ın yaptığı 11.7 milyon sterlinlik bağış ile 2009 yılında İslam Sanatı adlı bir bölümü Louvre’un içinde açmayı planlayan yetkililer, bu konuda devletten gelecek olan desteğin önemini dile getiriyorlar.

Bu arada Fransız Kültür Merkezleri’nin uluslararası pazarda Guggenheim, çok ünlü ve değerli sanat eserlerine ait marka olmuş müzelerle rekabet edebilmesi için, özellikle Fransa’nın ekonomik anlamda ilgisini çeken bölgelerde yapılan çalışmalar da sürüyor.Bu anlamda gerçekleştirilen çalışmalardan biri de, ünlü Sorbonne Üniversitesi’nin Abu Dabi’de inşa edilen The Sorbonne Abu Dabi olarak açılması. Bu şekilde 750 yıllık geçmiş olan üniversite ilk defa yurtdışına ihraç edilmiş oldu. The Sorbonne Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri’nden ve diğer petrol zengini körfez ülkelerinden 1500 öğrenci edebiyat, felsefe ve hukuk gibi alanlarda eğitim alacaklar.

Orjinal metin için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/louvre-ve-guggenheim-abu-dabideki-sanat-adasi-icin-yarisiyorlar_49813.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • güzel bir yazı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!