Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Lüks Ev Bulamayan Yurtdışında Alıyor'

Türkiye'de istedikleri kalite ve konforda ev bulamadığı için dünyanın çeşitli metropollerinden ev satın alan Türklerin bulunduğunu kaydeden Yaşar Aşçıoğlu, bu tercihin bir nedeninin de Türkiye'de lüks ve konforlu yaşayan insanların acımasızca eleştirilmesi olduğunu söyledi.

Milliyet Gazetesişçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Türkiye'de lüks ve konforlu binalara ihtiyaç olduğunu düşündükleri için residence projelerine yöneldiklerini belirterek, "İstanbul dünyanın en önemli metropollerinden biri ve böyle bir şehirde yaşamanın bir bedeli var. Türkiye'de bunun bedelini ödemeye hazır insanlar da var" diye konuştu.

Türkiye'de istedikleri kalite ve konforda ev bulamadığı için dünyanın çeşitli metropollerinden ev satın alan Türklerin bulunduğunu kaydeden Yaşar Aşçıoğlu, bu tercihin bir nedeninin de Türkiye'de lüks ve konforlu yaşayan insanların acımasızca eleştirilmesi olduğunu söyledi. Aşçıoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bir insan konforlu ve lüks yaşıyorsa acımasızca eleştiriliyor. Dolayısıyla o insanın yurtdışına kaçmasına biz neden oluyoruz. Ama diğer insanlarımızın onu eleştirmek yerine onu örnek alıp yaşam standartlarını yükseltmeye çalışması lazım. Onu buradan kaçırmak Türk insanının yaşam çıtasını düşürmektir. Ayrıca kaynaklar da yurtdışına çıkmış oluyor."

'Yabancılar dairelerimizi kapışıyor'
"Artık Türkiye'de de kaliteli ve konforlu binlar yapılıyor" diyen Aşçıoğlu, İstanbul'daki gayrimenkullerin hâlâ dünya metropollerine oranla ucuz olduğunu dile getirdi. Aşçıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün İstanbul'un en pahalı projesi Kiev'den bile yüzde 25 daha ucuz. Bizim yaptığımız projeler Miami'de, Londra'da, Newyork'ta, Moskava'da olsa metrekaresi 15-20 bin dolar, Tokyo'da 25-30 bin dolar, Paris'te ve Berlin'de olsa 10-15 bin dolar olurdu. Bu yüzden bizim projelerimizin yüzde 20'si yabancılar tarafından kapışılıyor. Türkiye'ye hiç gelmeden, telefonla Selenium Twins'ten 5 daire alan yabancı bir müşterimiz var."

Türkiye'de lüks konut üretenlerin de eleştirildiğine dikkat çeken Aşçıoğlu, "Türkiye'de kaçak, gecekondu tarzı ya da konforsuz bina yaptığınız zaman kimse suya sabuna dokunmuyor" dedi. Aşçıoğlu, şunları söyledi:

"Kempinski projesi hakkında kaçak olduğuna dair bir haber çıktı. Hem kendileri ile dostluğum, hem de İnşaatçılar Birliği Başkanı olmam dolayısıyla o binanın kaçak olmadığını biliyorum. Ama firma, üzerinden atamayacağı bir lekeye bulaştı."

Aşçıoğlu: Lüks konut merkezde olur
Merkezi semtlerde konut üretmeyi tercih ettiklerini söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, bunun nedenini şöyle açıkladı: "Gerçek anlamda lüks konut alıcısı merkezi semtleri tercih eder. Dünyadaki gayrimenkul uzmanları der ki: 'Gayrimenkul alırken üç şeye dikkat etmek lazım. Birincisi lokasyondur (mevki, yer), ikincisi lokasyondur ve üçüncüsü lokasyondur.' Lokasyon gayrimenkul dünyasında öncelikli özelliktir. Bizim projelerimizin hepsi doğru lomasyonda. Hepsi Boğaz'a 1-2 kilometre, Nişantaşı'a 300-500 metre mesafede. Yani metropolün tam can damarının olduğu noktadayız."

Üç yeni proje daha yolda
Aşçıoğlu İnşat'ın Etiler, Ataköy ve Fulya'da 3 yeni residence projesine başlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, devam eden projeler hakkında şu bilgileri verdi:

"Sellenium Twins'te 94 metrekareden 1000 metrekareyi kadar değişik büyüklüklerde dairelerin metrekareye fiyatları 3 bin ile 6 bin dolar arasında değişiyor. Esentepe'deki Selenium Panaroma projemizde 80 metrekare ile 500 metrekare arasında değişen büyüklüklerde dairelerin metrekaresi Selenium Twins ile aynı. TOKİ ile ortak olarak yapacağımız Etiler'deki Selenium City'de ise metrekare fiyatımız 3 bin - 3 bin 500 dolar olacak."

'Tek rakibimiz Donald Trump'
Sellenium projelerinden ev alanları bir kulüp çatısı altında toplamayı hedeflediklerini söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, "Böyle bir oluşumu hayata geçirmek için çalışıyoruz. Buna bağlı olarak da Bodrum'da Antalya'da ikinci ev olarak kullanılabilecek Selenium projeleri düşünüyoruz ve Bodrum'da yer bakıyoruz" dedi. Yurt dışında bunun örneklerine rastlamadığını anlatan Aşçıoğlu, şunları söyledi:

"Ama Donald Trump'ın buna yakın projeleri var. Zaten bizim Türkiye'de yarıştığımız bir rakibimiz yok. Bizim rakibimiz Amerika'daki Trump'tır. Çünkü bizim yaptığımız residence'ler Türkiye'nin en lüks residence'leri olacak. Bundan taviz veremeyiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/luks-ev-bulamayan-yurtdisinda-aliyor_49305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!