Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lüks Villada Giysiler Oda Sahibi Oldu

Lüks konut furyası tam gaz devam ederken beraberinde pek çok yenilik getiriyor. Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz giysi odaları da bunun son örneği. Son iki yılda satışları yüzde 25 artan giysi odaları özellikle villalarda çok gözde.

Sabah Emlak/Fatih ATALAYimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51835.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Son iki yılda banka faizlerinin düşmesi, vadelerin 20 yıla kadar uzaması sayesinde hareketlenen emlak piyasası kendi içinde de yeni sektörler ve trendler oluşturdu. Geniş hacimli apartman daireleri veya müstakil ev sahipleri arasındaki son moda ise giysi odaları. Büyük metrekarelerde villa ve malikane projeleri üreten konut firmaları Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu trendin Türkiye'ye sıçramasının en önemli tetikçileri oldu. Bu sayede giysi odası konusunda uzman mobilyacılar da geçmişteki talep darlığının acısını çıkarmaya başladı. 2005 sonrası konutta yaşanan büyük sıçramadan sonra teslimlerin başladığını ve ev sahiplerinin yeni konutlarını son modaya göre döşemek istediğini söyleyen mobilyacılar, giysi odalarına olan talebin en az yüzde 25 oranında arttığını belirtiyor.

Erişim Kolay Olmalı
Projelendirme aşamasında mimar veya üretici firmayla kaç adet pantolon, gömlek, ceketlik yer isteyeceğinizi belirtmenizde fayda var. Böylece giysi odası yaptırdıktan sonra sıkışıklık derdi çekmezsiniz, gömlek ve etekleriniz yer darlığından katlanıp, buruşmaz. Giysi odasında estetik çok önemli. Fakat estetiğe fazla takılıp, kullanışsız oda yaptırmak da bir çok ev sahibinin yaptığı hataların başında geliyor . Bunun için en çok kullanacağınız eşyalarınızı en kolay erişilebilir yerlerde olması. Örneğin her gün kullanacağınız çorap ve iç çamaşırları için yere bitişik bir dolap yaptırmak yerine bel hizasında bir dolap daha uygun. Ayrıca yüksek ve ulaşması zor alanlara yorgan, nevresim gibi yılın belli zamanında kullanacağınız eşyaları koymak için bölmeler yaptırırsanız giysi odanız daha kullanışlı olur. Giysi odası yaptırırken karar vermeniz gereken konu başlıkları arasında dolapları kapaklı veya kapaksız mı yaptıracağınız geliyor. Kapaklı olmasının faydası eşyalarınız dağınık görünmüyor. Ayrıca içeriye daha az toz girdiğinden giysileriniz daha az kirleniyor. Fakat giysi odası yapan firmalar genelde kapaksız dolapları tavsiye ediyor. Bunun nedeni ise giysiler için özel oda yaptırıldıktan sonra kapakları ihtiyaç görünmemesi. Ayrıca kapaksız dolaplar kapaklı olanlara göre daha ucuz. Giysi odası yaptırırken bakılması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de ışıklandırma. Işıklandırma genelde tavana monte edilmiş 'spot'larla gerçekleşiyor. Böylece kişi bulması gereken eşyayı daha rahat ve çabuk buluyor. Eğer ışığın yetersiz kaldığı kısımlar varsa da, dolapların içine monte edilen ampuller vasıtasıyla bunun üstesinden gelinebiliniyor.

Metrekaresi 350 YTL'den Başlıyor

Peki giysi odasının maliyeti ev sahibine ne olacak? Ergin Antik'in sahibi Metin Ergin büyüklük açısından Türkiye'deki giysi odalarının 15 ila 50 metrekare arasında olduğunu, kullanılan malzemelere göre fiyatın metrekare başına 350 ile 800 YTL arasında değiştiğini belirtti. Ergin, gayrimenkul sektörünün özellikle lüks konut ve malikane tarzı yapılardan oluşan segmentinde büyük canlılık yaşanmasının satışlarını yüzde 25 artırdığına ve talebin yoğun olduğunu vurguladı. "Konut projelerinin artması bizim için çok iyi. En son Nurol İnşaat'ın Çekmeköy'deki villa projesinde iki villanın giysi odasını yapmaya başladık" diyen Ergin, odanın yapım aşamasında mutlaka mimar veya tecrübeli şirketlerle konuşulması gerektiğinin altını çizerek şu tavsiyelerde bulunuyor: "Müşteri kaliteye değil, fiyata bakıyor. Ancak kalite farkı fiyat farkını da getirir. Giysi odasında dikkat edilmesi gerekenen önemli noktalar malzeme ve aksesuardır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/luks-villada-giysiler-oda-sahibi-oldu_51835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!