Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Madencilerden Hükümete Çağrı

Sektör temsilcileri, küresel talep patlamasının yaşandığını, bu dönemde ihracatın 3-5 kat birden artırılabileceğini belirtti, ‘gerekli koşulların’ sağlanmasını istedi.

Milliyet Ege
Madencilerden Hükümete Çağrı

Temmuz ayında yüzde 33 artarak 86 milyon 354 bin dolara yükselen Ege maden ihracatı, 2008’in aynı döneminde yapılan 83 milyon 776 bin dolarlık ihracatı geçmeyi başardı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, kriz sonrası büyüme sürecine girildiğini dile getirdi, “İstediğimiz koşulların çok azı bile sağlansa ihracatımızı 3-5 kat artırma potansiyelimiz var” dedi. İhraç ettikleri ürünlerin ancak yüzde 30’unun işlenmiş olduğunu kaydeden Erdinç, şunları söyledi:

“Hedefimiz, daha fazla istihdam sağlayan işlenmiş mamullerin ihraç edilmesi. Ancak rekabetin çok güçlü olduğu bu ortamda maliyetlerimiz döviz kuruyla bağlantılı olarak çok yüksek. Bu yüzden Türkiye’de birçok sektör ithalatçı hale geliyor. Yüzde 100 yerli girdiyle üretilen bu sektörlerin desteklenmesi için madem döviz kurlarına dokunulmuyor, o zaman sübvansiyon lazım.”

Katma değeri yüksek işlenmiş ürün ihracatının artması için döviz kurlarındaki düzenleme yapılması gerektiğini belirten Erdinç, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak bu gerçekleşmiyor, çünkü lobiler çok güçlü. Faiz lobileri ve ithalatçı sektörler, çok büyük rant elde ediyor. Eğer dünya pastasından yeterli pay almak istiyorsak önlemlerimizi bugünden almalıyız.”

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilerden-hukumete-cagri_81745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!