Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maketle Konut Alırken Dikkat!

Maketle Konut Alırken Dikkat!

Akşam Gazetesi
Maketle Konut Alırken Dikkat!

br/>
Türkiye'de özellikle son iki yıldır artan gayrimenkul talebi, başta bankalar ve müteahhit firmalar olmak üzere birçok kesimin iştahını kabartıyor. Piyasa uzmanları, dünyadaki büyük likidite krizlerinin gayrimenkuldeki çılgın alımların ardından ortaya çıktığı konusunda birleşiyor.

Son olarak Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Kürşat Tuncel de bu konuda bazı sistemik risklere dikkat çekti.

Fiyatlar henüz inmedi
Gayrimenkul sektöründe spekülatif taleplerde bir durulma hissedildiğini ancak fiyatların henüz makul seviyelere inmediğini belirten Kürşat Tuncel, arsa bulanın müteahhitliğe soyunduğunu belirterek, banka kredileriyle ağırlıklı olarak iki sene sonra teslim edilmek üzere maket üzerinden satışların gerçekleştiğini vurguladı.

Bu sistemin sağlıklı olmadığını belirten Tuncel, 'İnsanlar bankalardan kredi kullanarak müteahhitlere peşin ödemede bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında sistem tamamen müteahhite güven üzerine kurulu' dedi. Mevcut sistemde, bütün riski alıcıların ve bir miktar da kredi veren bankaların taşıdığını kaydeden Tuncel, 'Zamanında teslim edemeyenler, eksik teslimat gerçekleştirenler olacak. Sektörde talep artışıyla birlikte tecrübesiz birçok firma ortaya çıktı. İki yıl neler getirir bilinmez, ama iki-üç şirketin sebep olacağı bir olumsuzluk sistemin tamamına zarar verebilir' dedi.

'Bankalar da risk altında'
Şu anki yoğun talebe karşılık iki yıl sonraya yayılan teslimatların zamanında yapılamaması ve bir takım güçlüklerin ortaya çıkması halinde, sadece alıcının değil, bankacılık sektörünün de bundan olumsuz etkileneceğini kaydeden Tuncel, 'Çünkü bazı bankalar yüzde 100'lere varan krediler sağlıyor. Şu an varsayımlar teminat değerinin yükseleceği ve talebin devam edeceği üstüne kurulu. Yurtdışındaki rating kuruluşları da konut kredilerinin izlenmesi gerektiği yönünde sinyaller veriyor. Dolayısıyla talep devam ettiği ve fiyatlar yükseldiği sürece çark döner, ancak konjonktürde duraklama olması, ikinci el satışların artması ve öngörülen şekilde talebin artmaması halinde zincirleme sorunlar doğacak' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maketle-konut-alirken-dikkat_45118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!