Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Manisa Vakası

Manisa Pamuklu Mensucat için, Manisa Ortak Girişim Grubu'na (Manisa OGG) çok ucuza satıldığı ve ihalenin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle Başbakanlık'ın 'geri alınsın' talimatı olduğu halde, Özelleştirme İdaresi'nin (ÖİB) bu talimatı bir hafta beklettiği, araziyi çok ucuza aldığı belirlenen şirketin de bu arada arsayı Hollandalı bir şirkete

Milliyet Gazetesi/Nedim ŞENER
1 Manisa Vakası

anisa Pamuklu Mensucat için, Manisa Ortak Girişim Grubu'na (Manisa OGG) çok ucuza satıldığı ve ihalenin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle Başbakanlık'ın 'geri alınsın' talimatı olduğu halde, Özelleştirme İdaresi'nin (ÖİB) bu talimatı bir hafta beklettiği, araziyi çok ucuza aldığı belirlenen şirketin de bu arada arsayı Hollandalı bir şirkete sattığı, ÖİB'nin ancak bu satıştan sonra dava açtığı ortaya çıktı.

Gündemden düşmeyen Pamuklu Mensucat'la ilgili olarak ortaya çıkan yeni bir gelişme, olayda 'çifte kıyak' yaşandığını da gösterdi. Manisa Belediyesi'ne ait 4 bin metrekarelik arsanın da Belediye Başkanı'nın girişimiyle yine Belediye Başkanı Bülent Kar'ın başında bulunduğu Manisa OGG'ye, değerinin onda birine devredildiği, bu arsanın da Pamuklu Mensucat arsası ile birleştirilerek alış değerinin on katına satıldığı belirlendi.

Başbakanlık talimatını bekleten ÖİB, Manisa OGG'nin, (5 Şubat 2007'de ticaret sicil kaydı yapılan) Hollandalı Redevco Beş Emlak Geliştirme İnşaat'a satışından 17 gün sonra dava açtı. Şimdi bu davanın sonucu bekleniyor.


Satan da alan da Başkan Bülent Kar
Özelleştirme İdaresi'nin yaptığı ihaleden Manisa Pamuklu Mensucat'ı alan Manisa Ortak Girişimi'nin ortağı olan Belediye Başkanı Bülent Kar'ın, aynı yerdeki belediye payını da düşük bedelle aynı zamanda 'Yönetim Kurulu Başkanı' olduğu şirkete 'sattığı' ortaya çıktı.

2006 yılında Manisa Pamuklu Mensucat'ın 92 bin 241 metrekare olan arazisi içinde, 4 bin 62 metrekarelik bölümün Manisa Belediye'sine ait olduğu anlaşıldı.
26 Aralık 2006 tarihli Belediye Encümen kararı ile tapu kaydı üzerinde "Kamu yararına tahsislidir" şerhi bulunan bu arsanın 203 bin 107 YTL'ye Pamuklu Mensucat A.Ş'ye devrine karar verildi.

Belediyenin aynı yer için mahkemenin tayin ettiği bilirkişiye bildirdiği fiyat 370 YTL olduğu halde belediyenin arsası Manisa OGG'ye metrekaresi 50 YTL'den satılmış oldu. Belediye, Tapu Sicil Müdürlüğü'ne 27 Aralık 2006'da bir yazı göndererek "Kamu yararına tahsislidir" şerhini de kaldırttı.
Belediyenin metrekaresi 370 YTL olan arsayı 50 YTL'den satması nedeniyle belediye 1.6 milyon YTL zarar yazdı.

BTK iptal istedi OGG Hollandalıya sattı
CHP milletvekili Hasan Ören'in girişimiyle başlatılan Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) incelemesi olayın seyrini değiştirdi.
BTK, 6 Nisan 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi'ne bir yazı göndererek, Manisa Pamuklu Mensucat'ın hisselerinin geri alınması konusunda talimat verdi. Ancak ÖİB yazıyı aynı gün işleme koymak yerine bekletti. Manisa OGG bu arada arsayı 13 Nisan'da Hollandalı Redevco Beş Emlak Geliştirme İnşaat'a 46.5 milyon dolara sattı.
İstanbul'da kurulan şirketin ortaklarından birisi Türk, diğerleri yabancı. Aynı kişiler, adında 'Redevco' geçen toplam 10 şirketin ortağı görünüyor.

ÖİB bekletti OGG sattı
Başbakanlık'tan gelen talimatın gereğini yerine getirmeyerek satışa seyirci kalan ÖİB, satışın üzerinden iki hafta geçtikten sonra 1 Mayıs 2007 tarihinde sorumlular hakkında dava açtı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun konuyla ilgili 16 Mart 2007 tarihli raporunda, Manisa Mensucat A.Ş'nin hisselerinin OGG'den derhal alınması, sorumlular hakkında yasal işlemlerin başlatılması ve OGG ile ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi incelemesine başlaması istenmişti.

'Arkadaşlar paylaştı'
Manisa Valiliği'nden sonra Manisa Ticaret ve Sanayi Odası da (MTSO) ortaklıktan çekildiğini açıkladı. Başlangıçta OGG içinde yer MTSO, gelişmelere tepki göstererek yazılı bir açıklama yaptı.

MTSO, gazetelere verilen ilanlarda isminin kullanılmamasını istedi. Başlangıçta OGG içinde yer aldığını açıklayan MTSO, şirketleşme aşamasında hisselerin "belli arkadaş grupları" arasında paylaşıldığını belirtti. İlanda da "Yanlışların üstünün örtülmeye çalışıldığı" ifade edildi.

Pamuklu Mensucat'ın başına gelenler...
2004'te kapatılan Manisa Pamuklu Mensucat, Özelleştirme İdaresi (ÖİB) tarafından 13 Haziran 2005'te, Manisa Ortak Girişim Grubu'na (Manisa OGG) 3 milyon 750 bin dolara (4.5 milyon YTL) satıldı. (OGG'nin, yüzde 5'i Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, İl Özel İdare, Esnaf ve Sanatkârlar Birliği ile belediyeye, yüzde 95'i de 47 kişiye aitti.) Manisa OGG, fabrika arsasının 55 bin metrekaresini, aldıktan kısa bir süre sonra 13 milyon 750 bin dolara ( l8.5 Milyon YTL) TESCO- KİPA'ya sattı ve Pamuklu Mensucat'ın özelleştirme öncesi küçük hissedarları olan 5 bin kişiye toplam 300 dolar düştüğünü açıkladı.

Danıştay'ın kararı var
Küçük hissedardan Taner Yönder dava açtı. Yönder, aynı zamanda Danıştay'a başvurarak ÖİB kararının iptalini istedi. Danıştay 13'üncü Daire, 'yürütmenin durdurulması' talebini reddetti.

Danıştay Dava Daireler Genel Kurulu, 4 Mayıs 2006 tarihli kararında, ÖİB'nin arsanın metrekare değerini 30 dolar olarak tespit ettiğini, satılan 55 bin metrekarede bu fiyatın 250 dolar olduğunu, ihalenin açıklık ilkelerine uymadığını belirterek dosyayı 13'üncü Daire'ye geri gönderdi.
29 Haziran 2006'da Manisa 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin resen oluşturduğu bilirkişi heyeti, belediyenin arsa metrekare değerinin 370 YTL olarak bildirdiği ve toplam tesis değerinin 47.7 milyon YTL olduğunu rapor etti.

İki hafta sonra dava
8 Eylül 2006'da Tamer Yönder, kazanacağına kesin gözüyle bakılan davadan feragat etti. Yerel basında Yönder'in 1.7 trilyon lira karşılığı uzlaştığı yazıldı.
TESCO-KİPA, arsayla ilgili tartışmalar yüzünden 55 dönümlük kısmı için yaptığı satın alma anlaşmasından vazgeçti.

Davanın düşmesinden sonra devreye giren CHP Milletvekili Hasan Ören dosyaları 10 Kasım 2006'da Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanlığı'na sundu. Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) konuyu inceledi ve 16 Mart 2007 tarihli raporunda usülsüzlük iddialarını yerinde gördü.

6 Nisan 2007'de Başbakanlık'tan ÖİB'ye, Pamuklu Mensucat hisselerinin geri alınması talimatı verildi. OGG hakkında vergi incelemesi başlatılması istendi.
ÖİB, Başbakanlık'tan gelen talimatı bekletirken 13 Nisan 2007'de Manisa OGG, 92 bin 241 metrekare arsayı 46.5 milyon YTL'ye, 5 Şubat 2007'de ticaret sicil kaydı yapılan Hollandalı Redevco Beş Emlak Geliştirme İnşaat'a sattı. ÖİB, bu satıştan 17 gün sonra, 1 Mayıs 2007'de mahkemeye başvurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisa-vakasi_53985.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • degerleme icin yararli bir bilgi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!