Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MARBLE 2003 Kapılarını Bugün Açıyor

Sektöründe dünyanın en büyük 5 fuarından biri olarak gösterilen Marble Fuarı, Irak Savaşı’na rağmen bugün İzmir’de 9. kez açılıyor. Fuarla

Ticaretb>Sektöründe dünyanın en büyük 5 fuarından biri olarak gösterilen Marble Fuarı, Irak Savaşı’na rağmen bugün İzmir’de 9. kez açılıyor.

Fuarla ilgili açıklamada bulunan Tüm Mermer-Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜM-MER) Başkanı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Alimoğlu, savaşın fuarı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Uluslararası Mermer, Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na (MARBLE 2003) daha önceki yıllarda en çok ilgiyi gösteren ABD’li şirketlerin, bu kez savaş nedeniyle “beklenen oranda” katılım gösteremeyeceği bildirildi.

Hızlı bir ihracat grafiğine sahip olan mermer sektörü için Marble Fuarı’nın büyük önemi bulunduğunu vurgulayan Alimoğlu, fuara savaş nedeniyle Çin, Mısır ve İranlı firmaların katılamayacağının bildirildiğini söyledi.

Alimoğlu, şunları söyledi:

“Ziyaretçi sayısının daha önce hedeflediğimiz kadar yüksek olacağını zannetmiyorum. Özellikle ABD’den istediğimiz kadar ziyaretçi gelmeyecek. Orada insanlar havayolu ile ulaşımdan bile kaçıyor. Böyle bir ortamda Türkiye’ye gelebileceklerini düşünmüyorum. Ancak Avrupa’dan özellikle de İtalyan ziyaretçilerin savaşa rağmen geleceklerini tahmin ediyoruz.”

Diğer ülkelerden gelen ziyaretçi sayısının ABD kadar düşmeyeceğini bildiren Alimoğlu, “ABD’de bir hafta önce Coverings Yer Kaplamaları Fuarı düzenlendi. Türkiye’den de bir çok firma buraya katıldı. ABD’li ziyaretçilerin biraz da bu nedenle Türkiye’ye gelmesine gerek kalmadı” diye konuştu.

Savaşın ihracatı da etkilediğini kaydeden Alimoğlu, “Bu yıl savaşın olması mermer ihracatçısının Ortadoğu potansiyelini azalttı. Ortadoğu ve Doğu Akdeniz sahillerine ulaşımda yaşanan sıkıntılar bizi alternatif pazarlar aramaya yöneltti” dedi.

Fuar, 6 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak. Bu yıl 30 ülkeden 656 firmanın fuara katılacağı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marble-2003-kapilarini-bugun-aciyor_3886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!