Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmara'daki 4,2'lik Deprem Uyarıcı

İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ-DEPBİL), Gemlik Körfezi ve Balıkesir-Bayramdere depremlerinin, Marmara'da beklenen büyük deprem için 'uyarıcı' kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Zaman Gazetesi/Tuncay Cengiz
Marmara'daki 4,2'lik Deprem Uyarıcı

stanbul Teknik Üniversitesi Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ-DEPBİL), Gemlik Körfezi ve Balıkesir-Bayramdere depremlerinin, Marmara'da beklenen büyük deprem için 'uyarıcı' kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

İTÜ-DEPBİL üyeleri Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün önceki gün saat 21.15'te büyüklüğü 4,2, derinliği 10,7 kilometre olan bir deprem bildirdiği hatırlatıldı. Depremin, Marmara Denizi'nin güney kıyısında Balıkesir Bayramdere mevkiinde olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: "Deprem Güney Marmara Fay Sistemi üzerinde meydana gelmiştir. Bu fayın doğu devamı üzerinde Gemlik Körfezi'nde 24 Ekim'de 5,2 büyüklüğünde bir deprem oluştuğu bilinmektedir. Fayın Gemlik Körfezi'nden daha doğuya doğru, kara üzerindeki devamı ise İznik Gölü ve Pamukova'dan geçerek Mudurnu Çayı'na kadar uzanmakta ve 1957 deprem kırığına birleşmektedir. Bu doğu kesim üzerinde 500 yılı aşkın süredir yıkıcı bir deprem gelişmemiştir. Gerek yukarıda sözü edilen son iki deprem, gerekse daha önce bölgede meydana gelmiş olan depremler, Marmara'da beklenen büyük deprem için yeni bir uyarıcı olarak kabul edilmeli ve bu depremin yaratacağı hasarın önlenmesi için gerekli önlemler zaman geçirmeksizin alınmalıdır."

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Âfet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi Başkanı Bekir Tüzel ise, Güney Marmara'da yaşanan depremlere bağlı olarak, "İstanbul'da deprem olacak veya olmayacak." türü beyanlarda bulunmanın yanlış olduğunu söyledi. Açıklamaları doğru bulmayan Tüzel, "Bir depremden başka bir depremle ilgili bilgiye sahip olunabilmesi için uzun süreli izlemek lazım." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaradaki-4-2lik-deprem-uyarici_50388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!