Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray'ın Son İhalesinde Teklifler Alındı

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihaleye 4 firma teklif verdi.

CNN Türk
Marmaray'ın Son İhalesinde Teklifler Alındı

sya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihaleye 4 firma teklif verdi.

Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) yürüttüğü projede, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için 7 Haziran 2007 tarihindeki ön yeterlilik çağrısı yapılmıştı.

Güney Kore'den ROTEM, Fransa'dan ALSTOM, İtalya'dan Ansaldobreda SPA, İspanya'dan CAF, Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada'dan Bombardier ve Almanya'dan Siemens'in yanlarına Nurol'u da alarak oluşturdukları konsorsiyum ön yeterlilik teklifi vermişti.

Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firması ön yeterlilikte elenmişti.

Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları mali teklif vermeye davet etmişti. İhaleye teklif verme süresi bugün itibariyle sona erdi.

DLH Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda, firmaların teklifleri alındı. Güney Kore'den Hyundai ROTEM, Fransa'dan ALSTOM, İspanya'dan CAF, Kanada'dan Bombardier ve Almanya'dan Siemens ile Türkiye'den Nurol'un oluşturduğu ortak girişim teklif verdi.

Ön yeterliliği geçen İtalyan Ansaldobreda SPA ise teşekkür mektubu göndererek teklif vermedi.

DLH Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Hamza Şen, firmaların tekliflerinin öncelikle teknik değerlendirmesinin yapılacağını belirterek, mali teklif zarflarını açmadan notere teslim etti.

Şen, yaklaşık 2 ay sürecek teknik değerlendirmeler tamamlandığında mali tekliflerin açılacağını bildirdi. Komisyonun, yeterliliği sağlayan firmaların mali tekliflerini açmasının ardından ihaleyi kazanan firma belirlenecek.

Projenin son ihalesiyle temin edilecek ve Gebze-Halkalı arasındaki 77 kilometrelik hatta sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının yatırım bedeli 750 milyon euro olarak belirlenmişti.

Satın alınacak demiryolu araçları, 22-23 metre uzunluğunda olacak. 5'li ya da 10'lu setler halinde temin edilecek araçlar, yolcunun yoğun olduğu saatlerde ya da gerektiğinde 5'li setler birbirine bağlanarak kullanılacak.

Dünyanın en derin batırma tüneli

Demiryolu araçlarının temini ihalesiyle Marmaray Projesi'ndeki son ihalede gerçekleştirilmiş oldu. Marmaray Projesi, "Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri", "Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı" ve "Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektro-Mekanik İşler" ve "Demiryolu Araçlarının Temini" aşamalarından oluşuyor.

Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile yapılan kredi anlaşmasıyla sağlanan finansmanla gerçekleştirilen projede, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar istasyonları yer altında, Kazlıçeşme istasyonu ise yüzeyde inşa edilecek.

Toplam uzunluğu 13.5 kilometre olarak öngörülen hatta, tünelin su yüzeyinden derinliği 60 metre olacak. Marmaray, dünyanın en derin batırma tüneli unvanını da alacak. Projede, inşa edilen tüp tünellerin denizin altına batırma işlemleri ise sürüyor.

Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için 7 Haziran 2007 tarihindeki önyeterlilik çağrısına;

* Güney Kore'den ROTEM,
* Fransa'dan ALSTOM,
* İtalya'dan Ansaldobreda SPA,
* İspanya'dan CAF,
* Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation
* Kanada'dan Bombardier
* Almanya'dan Siemens'in yanlarına Nurol'u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif vermişti.

Firmaların önyeterlilik dosyaları incelenmiş, Çin'den China National Aero Technology Import and Export Corporation firması önyeterlilikte elenmişti.

Ulaştırma Bakanlığı, önyeterliliği kazanan firmaları 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmaları için davet mektubu göndermişti. Ancak teklif vermeye hazırlanan firmaların isteği üzerine, ihale önce 12 Şubat 2008, daha sonra da 12 Mart 2008 tarihine ertelenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmarayin-son-ihalesinde-teklifler-alindi_60216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!