Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclis’te SİT Tartışması

SİT alanlarını imara açan yasa tasarısı Çevre ve İçişleri komisyonlarında sert tartışmalara yol açtı. Çevre, İçişleri ve Orman bakanlığı bürok

NTV-MSNBCb>SİT alanlarını imara açan yasa tasarısı Çevre ve İçişleri komisyonlarında sert tartışmalara yol açtı.
Çevre, İçişleri ve Orman bakanlığı bürokratları tasarının bazı maddeleri için olumsuz görüş bildirdi. Tasarı, İçişleri Komisyonu’nda kabul edilirken, Çevre Komisyonu’ndaki görüşmeler yarıda kaldı.
SİT Alanlarının imara açılmasının tartışıldığı Meclis Çevre Komisyonu’nda CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ‘Müflis tüccar gibi herşeyi satmaya çalışıyorsunuz. Şimdi de SİT alanlarını satacaksınız. Siz zaten 6 milyar dolar için ülke insanının kanını satmaya çalıştınız’ dedi.
Bu sözlere AKP’li milletvekillerinden itiraz geldi ve Arıtman’dan özür dilemesi istendi. Arıtman özür dilemeyi reddedince Komisyon Başkanı Münir Erkal ” Oylama yaptıracağım. Oylama sonucunda çıkan karara göre özür dileyeceksiniz” deyince Arıtman “Hiç zahmet etmeyin özür dilemeyeceğim, sözlerimin arkasındayım” dedi.
Komisyon çalışmalarına ara verilmesinin ardından yeniden başlayan görüşmelerde özür konusunda anlaşma sağlanamayınca Başkan Erkal “Bu şartlar altında çalışma yapılamaz” diyerek Komisyon toplantısını durdurdu.

ERKAL: ŞOV YAPILIYOR
Toplantı kapandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Erkal, Arıtman’ın yasanın gerekçesinden çok Hükümet’i eleştirdiğini öne sürdü. Erkal,”Kastı aşan kelimeler kullandı. (İnsanların kanını satmak) gibi sözlerle şov yaparak, siyasi popülizm yapan bir konuşma yapmıştır. Israrından da vazgeçmemiştir. Bu siyasi dengeleri bozan bir yaklaşımdır. Nezaketle bağdaşmamaktadır. Klasik, mutlak muhalefet anlayışı sergilemiştir. Bu sözler tutanaklardan çıkarılacaktır. Hukuki platformda da bu süreç devam ettirilecektir. Öncelikle Meclis Başkanı’na gereği yapılmak üzere verilecektir. Eğer hakaret varsa, tazminat talebi ile hukuken gereken yapılacaktır” dedi.

CHP’LİLER İÇİŞLERİ KOMİSYONU TOPLANTISINI TERKETTİ
Hazine arazilerinin satışı ile SİT alanlarının yüzde 6 oranında imara açılmasına ilişkin tasarı, bugün bir başka komisyonda da, CHP’li milletvekillerinin tepkisine neden oldu. CHP’li üyeler, İçişleri Komisyonu toplantısını terketti.

TASARI İÇİŞLERİ KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
SİT alanlarına yapılaşma izni veren ve hazineye ait taşınmazların satışını kolaylaştıran yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.
İçişleri Komisyonu, CHP’li üyelerin hükümet ve maliye bakanlığı temsilcilerinin bulunmaması nedeniyle komisyonu terketmelerinin ardından bakanlık temsilcilerini dinledi. Çevre, İçişleri ve Orman Bakanlığı temsilcileri yaptıkları değerlendirmelerde tasarının bazı maddeleri hakkında olumsuz görüş bildirdiler ve komisyonun bu önerilerini dikkate almasını istediler.
Bu değerlendirmelerin ardından söz alan AKP Yalova milletvekili Şükrü Önder, 30 yıldır devlet hizmetinde bulunduğunu ve bürokratların tasarıya şiddetle karşı çıkmasını anlamakta güçlük çektiğini belirterek, “Bürokrasinin bu direnişini kıracağız” dedi. Önder, Şeyh Edebali’nin , “Milleti yaşat ki devlet yaşasın”sözünü de örnek göstererek, “Siz bu tavrınızla önce devlet yaşasın diyorsunuz” diye konuştu.
AKP Çorum Milletvekili Yüksel Kavuştu da konuşmasında bakanlık temsilcilerinin gösterdiği direnişin yanı sıra kendi aralarında da bir ortak nokta belirleyemediklerini ve tasarının komisyona gelmesinden önce bu sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.
AKP Bursa milletvekili Şevket Orhan, Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcisinin konuşması sırasında araya giren Çevre Koruma Müdürlüğü Şube Müdürü Sezer Gökhan’ı, “Alaycı tavır içinde olmayın. Devletin ayıbını vatandaşa yüklemeyin” diyerek sert bir biçimde uyardı.
Milletvekillerinin konuşmasının ardından söz alan Orman Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Gülcihan Özen, bir düzeltme yapacağını belirterek, “Yaptığım değerlendirme yasalardaki uyumu sağlamak adınadır. Bu bir direnme değildir”dedi. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Erdoğan da bakanlığının mağdur bir kitlenin bu mağduriyetini gidermek üzere bu tasarıyı hazırladığını söyledi. Yapılan eleştiriler doğrultusunda bazı düzenlemelerin yapılmasının komisyonların yetkisinde olduğunu belirten Erdoğan, birinci dereceli SİT alanlarına yüzde 6’lık inşaat izninin revize edilerek, 5 bin metrekareden küçük bölgelere uygulanmaması konusunu Plan ve Bütçe komisyonuna sunacaklarını bildirdi.
Yapılan konuşmaların ardından tasarı, üyelerin oylarına sunularak kabul edildi.

BU BİR CİNAYET
CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen de toplantının başında yaptığı konuşmada, doğal SİT alanlarında yapılaşmaya izin veren bu tasarının, dünyanın hiçbir yerinde örneği bulunmadığını belirterek, “Bana göre bu bir cinayettir”dedi. Tasarıdan bu maddenin kesinlikle çıkarılmasını isteyen Sirmen, SİT alanlarının bir gelir kaynağı olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mecliste-sit-tartismasi_4515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!