Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meğer Çubuk da Asbestliymiş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in seçim döneminde MHP’nin adayı Mansur Yavaş’a yönelik, "Beypazarı’na asbestli su içiriliyor" eleştirisi günlerce konuşulmuştu. Seçim boyunca asbest kozunu kullanan Gökçek’in Beypazarı’nı eleştirirken AKP’nin yönetemindeki Çubuk’u görmezden geldiği ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi
Meğer Çubuk da Asbestliymiş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in seçim döneminde MHP’nin adayı Mansur Yavaş’a yönelik, "Beypazarı’na asbestli su içiriliyor" eleştirisi günlerce konuşulmuştu. Seçim boyunca asbest kozunu kullanan Gökçek’in Beypazarı’nı eleştirirken AKP’nin yönetemindeki Çubuk’u görmezden geldiği ortaya çıktı.

Belediye Başkanı Lokman Özden’i ziyaret eden ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Çubuk’un asbestli içme suyu şebekesinden kurtulacağını söyleyerek ilçede asbestli su olduğunu itiraf etmiş oldu. Kılıç geçtiğimiz günlerde yaptığı Çubuk’a yaptığı incelme gezisi sırasında içme suyunun ilçenin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek şebekesinin değiştirileceğini söyledi.

Kılıç, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in talimatıyla Çubuk’ta yeni içme suyu projesi hazırlanıyor. Proje çiziminin bitiminden sonra su şebekesinin yenilenmesine başlanacak" dedi. Kanalizasyonla ilgili de bazı projeler hazırlandığını ifade eden Kılıç, "Kanal projesinden sonra acil yapılması gereken yerler bu yıl bitirilecek. Kalan kısımlar da önümüzdeki yıl tamamlanacak" dedi.

Kanserojen demişti

Gökçek, 29 Mart seçimleri öncesi Ankara’nın su sorunuyla ilgili açıklama yapan MHP’nin adayı Mansur Yavaş’ı sert bir dille eleştirmişti. Yavaş’ın 10 yıldır Belediye Başkanlığı yaptığı Beypazarı’nda sağlığı tehdit eden element olup olmadığını soran Gökçek, "Var mı açıklasın. Açıklamazsa ben açıklayacağım" demişti. Gökçek açıklamalarını şöyle sürdürmüştü:

"Herkes elini vicdanına koysun. Beypazarı’na asbestli su içiriliyor. Yani kanserojen borudan su içiriliyor. 10 senedir bunu değiştirmemişsin. Önce kendi sularını temizlesinler ondan sonra Ankara’ya gelsinler."

Bu sorular acil yanıt bekliyor

1- Eğer asbestli borular, Başkan Melih Gökçek’in açıkladığı gibi sağlığa zararlı hatta kansorejense, Ankara’da şebekelerde asbestli boru oranı iddia edildiği gibi yüksek midir? Öyleyse, Ankara’daki asbestli boru oranı ve çözüm planı acilen açıklanmalıdır.

2- Eğer Mansur Yavaş’ın iddia ettiği gibi asbestli borunun insan sağlığına zararı yoksa, Gökçek seçim kampanyasında bile bile "yanlış bir veri"yi temel almış ve halkı yanıltmıştır. Bu açıklanmalı ve Ankaralı bu konudaki soru işaretinden kurtulmalıdır.

Yavaş "Ankara’da da su boruları asbest" demişti

Başkan Gökçek seçimlerden önce MHP adayı Mansur Yavaş’ı "Beypazarı’nda su asbestli, kansorejen" diyerek eleştirmişti.

Yavaş ise Ankara’da da bir çok su borusunun asbestten olduğunu vurgulayarak şu karşılığı vermişti: "Beypazarı’nda asbestli, kanserojen su boruları var diyorlar. Bir belediye başkanının bunu bilmemesi imkansız. Asbestli boru kanserojen değildir, asbestin tozu ve onu solumak kanserojendir. Kendisini kınıyorum. İnsanları paniğe itiyor, asbestli borular zararlı değil, her yerde kullanılıyor, Ankara’da bile. Gökçek Ankara’da yaşanan su rezaletini hiç kimseye unutturamaz. ’Su kirli’ diyerek Beypazarı’nın turizmini baltalıyor. Gökçek kirli siyaset yürütüyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/meger-cubuk-da-asbestliymis_69089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!