Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Melen, Kafaları Karıştırdı

İstanbul'daki barajların doluluk oranları yüzde 25.01'e kadar düşerken kentin bütün umutlarını bağladığı Melen de yavaş yavaş kurumaya başladı. Balık ölümlerinin de görüldüğü Melen Çayı'nın İstanbullular için umut mu, yoksa zehir mi olacağı tartışılmaya başlandı.

Cumhuriyet Gazetesistanbul'daki barajların doluluk oranları yüzde 25.01'e kadar düşerken kentin bütün umutlarını bağladığı Melen de yavaş yavaş kurumaya başladı. Balık ölümlerinin de görüldüğü Melen Çayı'nın İstanbullular için umut mu, yoksa zehir mi olacağı tartışılmaya başlandı.

İSKİ'nin verilerine göre Terkos Barajı'nda 77.572, Darlık Barajı'nda 37.585, Ömerli Barajı'nda 52.155, Sazlıdere Barajı'nda 26.434, Büyükçekmece Barajı'nda 16.555, Elmalı Barajı'nda 4.485 milyon metreküp su kaldı. Su miktarı Istrancalar'da 0.477, Alibeyköy Barajı'nda 0.806'ya kadar düştü.

Büyük Melen Projesi kapsamında İstanbul'a 20 Ekim'de su pompalanacak. Ancak Melen Çayı'ndaki geln balık ölümleri ve kuraklık belirtileri, "projenin kent için ne kadar faydalı olacağı" konusunda soru işaretleri yarattı. Susuzluk tehlikesine karşı apar topar değiştirilerek tarihi öne çekilen proje için gerekli analizlerin ve ölçümlerin yapılıp yapılmadığı da tartışma konusu oldu. Melen'in su seviyesinin gittikçe azalması da projenin uygulanabilirliğini tehlikeye sokuyor. Projenin hayata geçirildiği Kocaeli'nin Ortaköy beldesindeki Melen Çayı ve bu çayı besleyen Evcil ile Çamdağ derelerinde su seviyeleri düşüyor. Beklenen yağışlar gelmezse İstanbul'un barajları da, Melen Çayı da susuzluktan kuruyacak gibi görünüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Melen Çayı'ndaki su seviyesinin azalmadığını, azalırsa da 550 milyon metreküp su hacmi olan aynı yöredeki Hasanlar Barajı'ndan su alınabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/melen-kafalari-karistirdi_55885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!