Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Melen Projesi'nin Boğaz Geçişi Tamamlandı

Melen Projesi'nin en önemli ayaklarından biri olan ve Melen nehrinden yılda 1 milyar 77 milyon metre küp suyu İstanbul'a taşıyacak olan İstanbul Boğazı'nın altındaki su borusu geçişi tamamlandı.

yapi.com.tr
Melen Projesi'nin Boğaz Geçişi Tamamlandı

Melen Projesi'nin en önemli ayaklarından biri olan ve Melen nehrinden yılda 1 milyar 77 milyon metre küp suyu İstanbul'a taşıyacak olan İstanbul Boğazı'nın altındaki su borusu geçişi tamamlandı. DSİ Bölge Müdürü Yalçın Çamoğlu, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir'in de katılımıyla düzenlenen bilgilendirme gezisinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerin 135 metre altında Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada projenin detaylarını anlattı.

"İki kıtayı birleştiren bu su tüneli dünyada bir ilktir. Altı metre çapında açılan, ancak kaplamalar yapıldıktan sonra 4 metre çapına inen tünel, saniyede 32,5 metreküp su geçirebilme kapasitesine sahip" diyen Başkan Topbaş, "Bu sistem devreye girdiğinde, birleşik kaplar gibi Melen'den gelen su, diğer barajlarımızla birlikte Asya ve Avrupa yakasında İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak. 2050'ler, 2060'lar, 2070'lerde İstanbul'da su kesintisi ve problemi yaşanmayacak. Temmuz ayında hayata geçirmeyi planladığımız Melen Projesi ile İstanbul'un su problemi kalmayacak” diye konuştu.Sarıyer, Derbent- Beykoz, Ortaçeşme arasında İstanbul Boğazı'nın 135 metre altından geçen dev boru, Melen nehrinden yılda 1 milyar 77 milyon metre küp suyu İstanbul’a taşıyacak. 3 bin 145 metrelik boru geçişi, 14 atmosferlik basınca karşı dayanıklı ve zemin koşullarına uygun, EPB (Eart Pressure Balance- Zemin Basıncı Dengeleyici) ve Hard Rock tipi son teknoloji ürünü bir tünel delme Makinesi ile açıldı. Çalışma, günde ortalama 8 metre kazılarak bin 756 günde ve programlanan süreden bir buçuk ay erken tamamlandı.
 
İstanbul'un şu andaki günlük ihtiyacının 1,5 katı kadar suyu iletecek kapasitedeki Boğaz Tüneli tamamlandığında, günde yaklaşık 3 milyon metreküp su Avrupa yakasına taşınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/melen-projesinin-bogaz-gecisi-tamamlandi_91889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!