Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Düşürdü

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yılın 3. enflasyon raporunu açıkladı. TCMB 2019 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 14,3'ten yüzde 13,9'a çekti.

yapi.com.tr
Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Düşürdü

T.C. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yılın 3. enflasyon raporunu açıkladı. Açıklamalar şu şekilde;

- Belirsizlikler 2019 küresel görünümüne ilişkin riskleri aşağı yönlü tutuyor.

- Türkiye'nin ülke risk primi haziran ortalarından bu yana geriledi. Piyasa faizleri tüm vadelerde geriledi. Kredi büyümesi 2. çeyrekte zayıf görünüm izledi. 2. çeyrekte iktisadi faaliyetteki toparlanma ılımlı şekilde devam etti

- Döviz kuru gelişmelerine paralel olarak TL'nin ima edilen kur oynaklığı mevcut rapor döneminde azaldı. Enflasyon üzerindeki birikimli döviz kuru etkisi azaldı. Özellikle işlenmemiş gıda enflasyonu beklenenden olumlu seyretti. İşlenmemiş gıda grubunda sebze fiyatlarındaki belirgin düşüş ön plana çıktı. Temel mal gurubundaki düşüş devam ediyor. Enflasyon görünümünde talep kaynaklı aşağı yönlü riskler var.

- Enerji fiyatları yıllık enflasyonu döviz kurundaki yükselişe karşın petrol fiyatlarındaki gerileme ve şebeke suyu gibi yönetilen yönlendirilen kalemlerdeki fiyat düşüşlerine bağlı olarak geriledi. Habertürk'ün haberine göre; hizmet enflasyonu sınırlı bir düşüş kaydetmekle birlikte yüksek seviyesini korudu.

- Yıllık enflasyondaki azalışta gıda, temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu. Fiyatlama davranışına dair göstergeler bu dönemde bir miktar yukarı yönlü seyir izlese de arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemekte. Dış dengedeki iyileşme hızlı bir şekilde devam ediyor. Net ihracattaki olumlu seyrin süreceğini öngörüyoruz.

Enflasyon tahminleri indirildi
TCMB 2019 yıl sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 14.3'ten yüzde 13.9'e çekerken, gıda enflasyonu tahminini de yüzde 16'dan yüzde 15'e indirdi. Uysal, alkol ve tütündeki ÖTV artışının enflasyon tahminini 0,2 puan yükselttiğini belirtti:

- TL'deki değer kaybı başta işlenmiş gıda kalemleri başta olmak üzere belirli ürünlerdeki belirlenmiş fiyatlanma ayarlanmaları ve hizmet grubundaki görünüme bağlı olarak fiyatlama davranışına dair göstergeler 2, çeyrekte bir miktar yukarı yönlü seyir izledi. Ancak arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları yıl sonu enflasyon görünümünü bir önceki rapor dönemine kıyasla olumlu etkiledi.

- Enflasyon tahminini yüzde 13,9'a indirdik. 2020 yılına ilişkin enflasyon tahmininde herhangi bir değişikliğe gitmedik

- İkinci çeyrekte tüketici enflasyonunun nisan enflasyon raporunda tahminlere kıyasla 2,9 puan aşağıda gerçekleşmesinin ve önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminde beklediğimiz gerilemenin yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki düşürücü etkisini 0,6 puan olarak öngörüyoruz.

- 2019 yılı gıda enflasyonu varsayımındaki düşüş enflasyon tahminini 0,2 puan aşağı çekti. Alkol ve tütün ürünlerine uygulanan ÖTV artışı 2019 yılı enflasyon tahminimize 0,2 puan katkıda bulunuyor.

- Enflasyonun orta vadede yüzde 5.0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. İktisadi faaliyetteki ılımlı seyir enflasyondaki düşüşü destekleyecek. Gıda enflasyonunun enflasyondaki düşüş sürecini destekleyeceğini tahmin ediyoruz. Ancak bir önceki rapor dönemine göre yukarı yönlü güncellediğimiz çıktı açığının 2020 yıl sonu tahminini 0,3 puan yukarı çekeceğini öngörüyoruz.

- Yılın geri kalanında maliye politikasının para politikası ile eş güdüm halinde fiyat istikrarı ve makro ekonomik dengelenmeye odaklı olarak belirleneceğini varsaydık. 2019 yılında enflasyondaki düşüşe en belirgin katkının TL'deki göreceği ılımlı seyirle döviz kuru kaynaklı birikimli etkilerin azalmasından gelmesini bekliyoruz. İthalat fiyatlarının da enflasyona bu dönemde düşüş yönlü katkı yapmasını bekliyoruz.

- Ana eğilimi değerlendirirken daha detaylı analiz yapmak gerekiyor. Temmuz ayında vergi indirimlerini geri alınmasından kaynaklanan enflasyon artışını bir trend değişimi olarak düşünmemek gerekir. Ana eğilimleri değerlendirirken bir çok veriyi ele almaktayız. Kararlarımız açıklanan verilere bağlı olacak.

- Nihai parasal duruş enflasyondaki düşüşün kalıcılığına odaklanacak. Temkinli bir duruş belirlediğimizi belirtmek isterim. Makul reel getiride kredilerdeki büyüme de dikkate alınacak.

- Enflasyondaki düşüşün sürekliğini sağlayacak bir reel getiri oranı. Bunları teknik ekibimizin yaptığı çalışmalar ve değerlendirmeler neticesinde kurul olarak önümüze gelen çalışmaları değerlendirip bu konuda bir fikir sahibi olup ve önümüzdeki döneme yönelik para politikası karalarımızı da bu çerçevede belirleyeceğimizi söyleyebilirim

- Öncelikle emsal ülkelerin para politikası duruşlarının ima ettiği reel faizlerini dikkate almamız gerekiyor. Emsal ülkeler konusunda gerekirse bir iletişim yapabiliriz. Bu makul faiz oranını değerlendirirken risk primleri, yurtiçi yerleşik portföy tercihleri özelikle yakından takip ettiğimiz alan olacak. Kredilerdeki büyümenin iç ve dış dengeyi sağlayacak şekilde gelişimi önemli bir husus olacak.

- Basın mensupları ile daha sık bir araya geldiğimiz bir dönem yaşanacak. Güçlü iletişim politikamızın ilk örneği Para Politikası Kurulu karar metnidir.

- Rezerv artırma konusunda ciddi bir irademiz var. Son dönemde dolarizasyonun ciddi seviyelere geldiğini görüyoruz. Dolarizasyonda bir miktar daha pozitif döneme gireceğimizi öngörüyoruz.

- Zorunlu karşılıklar istikrara yönelik kullandığımız en önemli araçlardan biri. Zorunlu karşılıklar düzenlemesi finansal istikrar konusunda elimizi güçlendiren bir düzenleme.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasi-enflasyon-tahminini-dusurdu_174242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!