Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İşte İstanbul Finans Merkezi

Merkez Bankası Taşınırsa Ataşehir'i Terkederim

Bu sözler Merkez Bankası'nın Ataşehir'e taşınacak olmasından dolayı endişe duyan sıradan bir vatandaşa ait değil. Bankanın yeni adresi Ataşehir'in bağlı olduğu Kadıköy'ün Belediye Başkanı Selami Öztürk'e ait.

Referans GazetesiMerkez Bankası'nın Ataşehir'e taşınması ağzımızın tadını kaçırır. Bölgedeki yoğunluk yüzde 25 artar. O bölgede oturuyorum. Ama inşaat başlayınca, Ataşehir'i terk edeceğim. Çünkü trafik yoğunluğu ciddi hale gelecek diye endişelerim var."

Bu sözler Merkez Bankası'nın Ataşehir'e taşınacak olmasından dolayı endişe duyan sıradan bir vatandaşa ait değil. Bankanın yeni adresi Ataşehir'in bağlı olduğu Kadıköy'ün Belediye Başkanı Selami Öztürk'e ait. Çalışanlarından altın rezervine kadar taşınması ile ilgili birçok noktada tartışmalar yaşanan Merkez Bankası'nın Ataşehir'e gelişi Kadıköy Belediye Başkanı'nın bile gözünü korkutmuş durumda.

1.5 milyon nüfuslu ilçenin 3 dönemdir belediye başkanlığı görevini yürüten CHP'li Selami Öztürk'e göre Merkez Bankası'nın taşınması, bölge trafiğini altüst etmeye yetecek. Yaşadığı endişeyi "Merkez Bankası'nın 4 bin çalışanının geleceği söyleniyor. Bu da 20 bin nüfus demek" diyerek anlatmaya başlayan Öztürk, "Sadece bu da değil, ayrıca oraya finans işinden dolayı yüz binlerce kişi akacak. Ulaşım zaten o bölgede ciddi problem. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü sabahları zaten çok yoğun. Merkez Bankası buralardaki yoğunluğu yüzde 25 artırır" diyor.

Bölge yabancıların yakın takibinde

Kadıköy, son dönemde sadece Merkez Bankası'nın taşınacağı yeni adres olarak değil, yerli ve yabancı yatırımcılar için de gözde bir merkez olarak dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı sermayenin yeni cazibe merkezi haline gelen ilçede, otel, konut, sosyal alanlar, sağlık tesisleri gibi yatırımlar hızla artıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın faaliyete geçmesiyle konaklama, sosyal alanlar ve sağlık tesisleri konusunda çekim merkezi haline gelen Kadıköy'de halen yapımı devam eden 3 otel, 2 alışveriş merkezi ve 6 poliklinik bulunuyor.

Öztürk, 2 yıl içinde bölgede 3-4 otele daha ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. "Otel yatırımı için yurtdışından çok sayıda firma kapımızı çalıyor. Aralarında Rus ve ABD'li gruplar var. Ancak ne kadar ciddi olduklarını henüz bilmiyoruz" diyen Öztürk, ayrıca Amerikan şirketlerinin de Bağdat Caddesi'nde yap-sat metoduyla müteahhitlik işine girmeye başladığını anlatıyor. Öztürk, "Daha önce Almanlar gelmişti. Şimdi de ABD'li firmalar başladı. 2 ABD'li firma Göztepe'de 2 farklı yer almış. Komple apartman yapıp satacaklarmış" diye konuşuyor.

Kadıköy'ün adı kullanılarak konut satılıyor

Kadıköy'ün oturmuş altyapısı ile şehircilikte marka haline geldiğini savunan Öztürk, komşu ilçelerde inşa edilen konutların satılma aşamasında da ilçenin bu özelliğinden faydalanıldığını ileri sürüyor. Öztürk, "Ümraniye'de siteler yapılıyor, satılırken 'bilmem ne konutları-Ataşehir' deniyor. Okuyan kişi de konutların Ataşehir'de olduğunu sanıyor ama değil" diyor. Kadıköy'ün bu özelliğinin, "5 para etmez" denilen ilçe belediyesi sınırları içindeki merkezlerde konut metrekare fiyatlarını 5 yılda 10 misli yükselttiğine dikkat çeken Öztürk, yaşanan değişimi, "E-5 Karayolu'nun üst tarafında bulunan, ilçe belediyesi sınırları içindeki Küçükbakkalköy, Yenisahra, Barbaros ve İçerenköy gibi semtlere yatırım yapılmayacak deniyordu. Şimdi altın değerindeler. Konut metrekare fiyatları 5 yıl önce 100 YTL idi, şimdi 1000-2000 YTL civarında. Konut yapımında ise patlama var" şeklinde anlatıyor.

En büyük kültür merkezini yapıyoruz

Kadıköy Belediyesi olarak amaçlarının, 1950'lerden bu yana süregelen "yaşam merkezi" olma dokusunun bozulmaması olduğunu anlatan Öztürk, yeni projeleri hazırlarken bu eksende hareket ettiklerini belirtiyor. Öztürk, "Kadıköy'ün hiçbir zaman turizm ya da ticaret merkezi olmasını istemiyoruz. Buradaki 1.5 milyon nüfus, kendi yiyeceğini, içeceğini, sporunu ve kültürel ihtiyacını gidereceği alanlara sahip olsun yeter" diye konuşuyor. Öztürk, bu kapsamda Türkiye'nin en büyük çok amaçlı kültür merkezini yapacaklarını söylüyor. Merkezin 2 bin kişilik izleme kapasitesine, 350 kişilik tiyatroya, 100 kişilik meclis salonuna sahip olacağını kaydeden Öztürk, Londra ve New York'ta 10-13 yıl boyunca sergilenen oyunları Ataşehir Kültür Merkezi'ne taşıyacaklarını anlatıyor.

Bahariye havuzu, Nâzım Hikmet heykeli olacak

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Bahariye'de bulunan havuzun bölge halkından trafiği kilitlediği yönünde gelen şikâyetler üzerine kaldırılacağını söyledi. "Büyükşehir Belediyesi oraya otopark düşünüyordu ama olmayacağı anlaşıldığı için vazgeçildi. Havuzun yerine Nâzım Hikmet'in soyut anlatımlı bir heykelini dikmek istiyoruz" diyen Öztürk, projeyi bu yıl hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

Deprem riski olan noktalarda yeni düzenleme

Selami Öztürk gelecek günlerde Kadıköy'de yapılması planlanan projelerden bazılarını da şöyle sıraladı: "Emekevler'de gecekondu dönüşüm projesi uygulanacak. İlçede nüfus yoğunluğu düşürülecek. Merkezde yüzde 30 oranında konutlaşma sağlanarak, ilçenin gece-gündüz arasındaki nüfus farkı azaltılacak. Merkezde sinema, tiyatro ve sergi salonlarına dönüşümün önü açılacak. Kadıköy'ün mevcut merkezi ile entegre olmak koşuluyla E-5'e kadar ticaret ve ofis binalarının bulunduğu yeni bir alan oluşturulacak. Kozyatağı ile Bostancı arasında 2 milyon metrekare alanda ticaret ve ofis alanları oluşturulacak. İskelede yeni düzenlemeler yapılacak. Deprem riski olan noktalarda binalar yıkılarak yenisi inşa edilecek. İlçedeki konutların donatı standartları yükseltilecek, yaşam kalitesi artırılacak. Sağlıksız gelişen Fikirtepe, Merdivenköy ve Dumlupınar yeniden ele alınarak planlı yapılaşma sağlanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasi-tasinirsa-atasehiri-terkederim_59090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!